9. Centrum Centrum (PL), Wystawa Ostatniej Muszli, 2021

film, 6 min. 38 sek.

 

Wisząca w przestrzeni ogrodu działkowego ogromna muszla jest osią, wokół której kręci się świat. Od tego kręcenia można dostać zawrotu głowy. Wokół muszli zmieniają się pory roku i, niczym migawki, przeskakują dni. Lata pędzą, nie pozostawiając śladu na podnoszącej się tafli wody. Świat zmienia się i biegnie bezładnie, raz po raz potykając się na dziurawym chodniku rzeczywistości. Miasta w głębi lądu (wreszcie) stają się nadmorskimi portami i kurortami, a gloryfikowany dostęp do morza staje się tyle przywilejem, co przekleństwem.
Centrum Centrum przeniosło się do roku 2080, żeby udokumentować sytuację banalną, a przez to wyjątkową. Wernisaż Wystawy Ostatniej Muszli i atmosfera nadmorskiego miasta z przyszłości niewiele różnią się od naszej teraźniejszości. Ludzie siedzą, rozmawiają, popijają i śmieją się. Ot, letnie popołudnie na działkach. W ferworze nawet ktoś się wygadał, że muszla wcale nie jest ostatnia, a na zapleczu czeka jej bliźniaczka, ukryta na wypadek, kradzieży oryginalnego eksponatu.
Ostateczność zawiodła nas swoim bladym każdodziennym odcieniem. Ludzie obwieścili koniec, a muszle kręcą się w spirali czasu.

 

CentrumCentrum to założona w 2015 roku heretycka instytucja, dla której najważniejszą miarą ludzką jest przyjemność. Działalność CentrumCentrum skupia się na relacji byłych peryferii i byłych centrów świata, w kontekście ich zależności ekonomicznej i kulturowej. Twórcy inicjatywy wplatają wątki z przeszłości w teraźniejszą siatkę zależności, animując przy tym nietypowych bohaterów – niezauważone przedmioty, pominięte zdarzenia – i dążąc do wzmocnienia ich obecności we współczesnej narracji. W ramach swoich aktywności instytucja organizuje wydarzenia, wydaje publikacje, tworzy kolekcję przedmiotów i sytuacji, inicjuje dyskusje, prowadzi warsztaty, tłumaczy, recykluje, rekonstruuje, dba o glebę, sadzi rośliny i zbiera owoce. Założycielami CentrumCentrum są Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur pracujący na co dzień w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie mieszkają.

www.centrumcentrum.xyz

 

Teaser narracyjnej pracy CentrumCentrum zatytułowanej Wystawa ostatniej muszli:

9. Centrum Centrum (PL), Wystawa Ostatniej Muszli, 2021

billboard, pl. Komorowskiego

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
martyna.gutowska@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje #12

narracje #12