fot. Stan Barański

« Powrót

10. Cecylia Malik (PL), Siostry Rzeki, 2021

film, 57 min.

 

Rzeka jest kobietą. A jej twarz jest twarzą tych kobiet, które tworzą ogólnopolski kolektyw ratujący naturalne cieki wodne. Uczestniczki akcji – Siostry Rzeki – protestują przeciwko regulowaniu rzek i betonowaniu ich rozlewisk, co prowadzi do niszczenia całych ekosystemów. Organizują na rzekach pływające happeningi, na samodzielnie wykonanych kostiumach kąpielowych prezentują „prorzeczne” hasła, które dzięki ich działalności trafiają do mediów i odbiorców. Siostry Rzeki rozbudzają społeczną świadomość, uzmysławiając, jak wielkim skarbem jest dla nas Wisła, Nida, Dunajec czy Tarnawka.
Cecylia Malik, inicjatora działalności Sióstr, wzywa kobiety, by oddały głos rzekom i włączyły się do walki, którą ekolodzy z Koalicji Ratujmy Rzeki toczą z politykami, urzędnikami i lobby hydrotechnicznym. To walka o wolność dla dzikiej przyrody, o nietknięty krajobraz, o czystą słodką wodę, która już teraz staje się najcenniejszym zasobem planety.

Film można obecnie za darmo obejrzeć na platformie VOD Green Festival.

Scenariusz i reżyseria: Cecylia Malik
Montaż, współpraca scenariuszowa: Rafał Małecki
Dźwięk: Krzysztof Ridan
Korekcja barwna: Michał Żołnowski
Zdjęcia: Piotr Dziurdzia, Cecylia Malik, Magdalena Mosiewicz, Joanna Urbaniec, Tomasz Gotfryd, Stanisław Barański, Bartolomeo Koczenasz
Muzyka: Zespół Sutari (z płyty „Siostry Rzeki i Michał Zygmunt”)
Taniec: Ula Dziurdzia
Produkcja: Cecylia Malik

Występują: Aktywistki Kolektywu Siostry Rzeki oraz najbardziej zasłużeni obrońcy przyrody: Jacek Engel (Greenmind), Karol Ciężak (Towarzystwo Na Rzecz Ziemi), Ewa Sufin-Jacquemart (Koalicja Ratujmy Rzeki i Partia Zieloni), Karolina Kuszlewicz (adwokatka zwierząt), Justyna Budzyn (liderka Lubuskich Sióstr Rzek)

Siostry Rzeki: Daria Gosek Popiołek (posłanka na sejm), Małgorzata Górska (fundacja OTOP i Fundacja Dla Biebrzy), Agata Tkaczyk (aktywista klimatyczna), Joanna Ruszczyk (dziennikarka i aktywistka Strażników Rzek), Monika Konieczna (aktywista Akcji Ratunkowej dla Krakowa), Agata Kreska (feminista i aktywista), Iza Engel (Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Virbus” Rzeczpospolita Ptasia), Małgorzata Mroczka (sołtyska wioski Myscowa)

Aktywistki Kolektywu Siostry Rzeki i artystki: Agata Bargiel, Małgo Grygierczyk, Zofia Szyrajew, Anna Kobyłka, Agata Mazur, Grażyna Smalej, Rozalia Malik, Anna Malik, Anna Chmiel, Katarzyna Grochowicz, Angela Gaber, Grażyna Makara, Magdalena Grzesiak, Kamila Wajda, Justyna Górowska, Anielka Zalewska, Zosia Dziuba

Patronat: Kolektyw Siostry Rzeki, Fundacja Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, Strażnicy Rzek WWF Polska, Stowarzyszenie CSW Wiewiórka i Moviematic

Mecenat: Film powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa

 

W ramach projektu w sobotę o godz. 20.00 odbędzie się performans Sióstr Rzek z udziałem Cecylii Malik, Małgo Grygierczyk, Grażyny Smalej, Katarzyny Pilitowskiej i Anuszki Łachowskiej oraz uczestniczek warsztatów, które Siostry Rzeki poprowadzą w sobotę o godz. 12.00 w Domu Tancerza (al. Legionów 5). Na warsztaty wstęp jest wolny i nie obowiązują zapisy. Szczegóły warsztatu poznacie, klikając TU.

 

Cecylia Malik (ur. 1975) to artystka sztuk wizualnych, performerka, malarka i aktywistka. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom uzyskała w pracowni Leszka Misiaka) oraz podyplomowych studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórczyni nowo powstałej instytucji CSW Wiewiórka oraz szeregu innych inicjatyw krakowskiego środowiska artystycznego. Cecylia tworzy lokalnie, angażując sztukę do działań aktywistycznych i proekologicznych. Jej projekty oferują język wizualny dla protestów i oparte są na szerokiej współpracy z aktywistami i specjalistami w danej dziedzinie. Broniąc rzek, jezior i drzew, krzewiąc wiedzę o tym, co najbliżej nas oraz angażując historyków, architektów i ekologów, Cecylii udaje się nadawać sztuce niezwykłej sprawczości. Laureatka nagrody Katarzyny Kobro. Mieszka w Krakowie.

www.cecyliamalik.pl

 

Teaser Sióstr rzeki – pracy, która zostanie zaprezentowana podczas NARRACJI w 2021 roku:

10. Cecylia Malik (PL), Siostry Rzeki, 2021

Park nad Strzyżą

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
martyna.gutowska@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje #12

narracje #12