Kateryna Badianowa, Zasłona ostrożności, 2023, instalacja

 

Praca powstała we współpracy z programem Wolne Słowo organizowanym przez Gdańsk Miasto Literatury; kuratorka i autorka tekstu: Anna Łazar.

Taśmy wyznaczające geometryczne wzory na szybach ukraińskich okien w 2022 roku stały się jednym z symboli wojny. Naklejane, by chronić przed nadmiernym rozrzutem szkła podczas wybuchu przypominały o codzienności milionów Ukrainek i Ukraińców. Instalacja Zasłona ostrożności przenosi te wzory – z okna na tkaninę, która je zasłania. Wystarczy chwila, by kotarę usunąć z widoku i ujawnić czystą taflę szyby. W kraju, w którym nie toczy się wojna wraca niezmącony widok spokojnej ulicy.

Innym elementem instalacji jest talia kart – obiekt zatytułowany Tymczasowo przemieszczone wykonany według projektu graficznego Ksenii Kovtaniuk. Talia wykorzystuje zrzuty ekranu wykonane podczas internetowych spotkań ukraińskiej rodziny. Jej członkowie i członkinie nieustannie zmieniali miejsca pobytu w roku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kolekcja skrinszotów powstała w sposób niezamierzony. Zapis momentów z życia stał się świadectwem uchodźstwa, wojny, mobilizacji oporu i wzajemnej troski.

 

KATERYNA BADIANOWA (ona/jej) – artystka i krytyczka sztuki. Mieszka i pracuje w Kijowie. Koncentruje się na zagadnieniach muzeologii, teorii sztuki i edukacji artystycznej. Magister historii sztuki w Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury. Członkini związku artystów i aktywistów Hudrada. Współzałożycielka i dyrektorka Method Fund. Od roku 2012 współkuratorka (wspólnie z Ładą Nakoneczną) i wykładowczyni Kursu Sztuki (https://courseofart.com/) – niezależnego programu badawczo-oświatowego.

Fot. Maria Svidryk

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14