Program dla dzieci

 

Sztuka w codzienności – festiwalowe działania edukacyjne w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań”

Dla najmłodszych bywalców i bywalczyń NARRACJI Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań” przygotował specjalny program. Tu dzieci będą mogły wybrać spośród dwóch modułów kreatywnych zajęć, których tematyka pogłębia festiwalowe wątki. Zaplanowane działania pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też lepiej poznać i zrozumieć Orunię. Zmęczone nóżki i zmarznięte paluszki w Domu Sąsiedzkim znajdą również przestrzeń do odpoczynku i rozgrzania się. Aktywności zaprojektowane są dla dzieci do 12. roku życia i będzie można z nich skorzystać 17 i 18 listopada w godzinach 17.30—20.30. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Podczas zajęć dzieciom towarzyszyć powinni opiekunowie.

Jednym z tematów pojawiających się w instalacjach artystycznych tegorocznych NARRACJI są domowe i opiekuńcze prace tradycyjnie przypisane kobietom oraz odkrywanie oruńskich śladów żyjących tu kiedyś kobiet. Program przygotowany przez „Gościnną Przystań” eksploruje te wątki, odnosząc się przy tym do znaczenia sztuki w codzienności. Podczas trwania festiwalu na Dworcowej 11 dzieci będą mogły skorzystać z następujących przestrzeni:

Przestrzeń 1. Praca w pralni Śnieżka:
• Przestrzeń stylizowana na legendarną oruńską pralnię Śnieżka – tu będzie można zanurzyć się w historię tego miejsca.
• Prowadzić będziemy rozmowy o dziejach i doświadczeniu pracy w Śnieżce.
• Kierując się hasłem „Malujemy to, z czego chcemy wyprać świat”, stworzymy na prześcieradłach wspólne dzieło.
• Prace wszystkich uczestników i uczestniczek zostaną wyeksponowane.

Przestrzeń 2. Dom:
• Przestrzeń stylizowana na domową, w której każdy będzie mógł podzielić się doświadczeniem porządkowych czy opiekuńczych prac wykonywanych w domu.
• Tworzyć będziemy opiekuńcze laleczki – motanki.
• Porozmawiamy o tym, jak odnaleźć sztukę w codziennych obowiązkach i jakie może ona mieć dla nas znaczenia.

Przestrzeń 3. Przestrzeń otwarta:
• Miejsce dla odpoczynku, w którym będziemy serwować kawę i herbatę.
• Młodsze dzieci będą mogły skorzystać z przestrzeni zabawowej, najmłodsze zaś z kolorowanek związanych z pralnią Śnieżka.
• Tu będzie można także obejrzeć ekspozycję zdjęć starej Oruni, w tym również historycznych fotografii oruńskich kobiet.

Dostępność:
• W budynku znajduje się winda, a przestrzeń jest dostosowana dla osób z ograniczeniami ruchu.
• Na miejscu pracować będzie pięć animatorek, w tym jedna posługująca się językiem ukraińskim, aby umożliwić pełniejszy udział różnych grup.

Chcemy, by festiwalowa wizyta w Domu Sąsiedzkim była dla was okazją do dzielenia się swoimi doświadczeniami – temu posłużą zarówno swobodne rozmowy, jak i działania artystyczne. A i my pragniemy podzielić się z wami przebitkami z fascynującej historii Oruni oraz kobiet mieszkających w tej dzielnicy. Do zobaczenia podczas NARRACJI!

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14