Barbara Gryka, Magiczne jagody, 2023, wideo, performans

 

Artystkę interesuje, jak młode osoby odczuwają teraźniejszość i w jakich kategoriach postrzegają przyszłość. Dlatego do udziału w festiwalowej realizacji Barbara Gryka zaprosiła trójmiejski zespół Three Deaths. To rockowo-punkowa kapela o tyle niezwykła, że tworzą ją osoby w wieku od 10 do 13 lat. Muzyka punkowa stała się dla nich przestrzenią do wyrażenia niezgody wobec stanu świata i rysujących się wizji jego przyszłości. Tematem jednej z piosenek, jakie usłyszymy podczas festiwalu, jest wojna i istota zła. Kolejny utwór powstał specjalnie na NARRACJE, a jego tekst zainspirowały wyrażające ostrą krytykę wobec władzy napisy na ścianach i murach oruńskich ulic.

Podczas NARRACJI Barbara Gryka zaprezentuje wideo nagrane z udziałem zespołu oraz wspólnie z jego członkami zrealizuje performans polegający na powieszeniu na okolicznych drzewach medalików z insygniami władzy.

W skład zespołu Three Deaths wchodzą Bruno (ur. 2010) – gitara basowa i wokal, Domino (ur. 2010) – gitara i wokal, Alek (ur. 2010) – Casio CZ5000 i wokal oraz Stahu (ur. 2013) – perkusja i wokal.

 

BARBARA GRYKA (ona/jej) pochodzi z polskiej wsi Końskowola. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obecnie na macierzystej uczelni jest doktorantką w Pracowni Przestrzeni Działania Dźwięku prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Krakowiak. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, którzy niekoniecznie zajmują się sztuką. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania i styl życia. W projekcie Architektura od Środka odwiedzała swoich sąsiadów w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W Tańcu Motocykli przewodziła grupie ośmiu mężczyzn na motocyklach, którzy tańczyli lubelski taniec ludowy.

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14