fot. Bartek Bańka

« Powrót

14. Potencja (PL), Sonda, 2020

film, 29 min.

 

Profesor Konrad Ciszowski od lat bada plamy słoneczne i ich wpływ na degradację klimatu. Przypuszczalnie to one – nie zaś ludzka ingerencja w środowisko naturalne – są przyczyną postępującego kryzysu klimatycznego wiodącego ku nieuchronnemu: zalaniu miast Zatoki Gdańskiej przez wody Bałtyku. Współpracując z grupą studentów-entuzjastów, profesor konstruuje kosmiczną sondę. Jej nazwa, Swaróg, pochodzi od imienia słowiańskiego boga słońca. Czy dzięki niej zespołowi profesora Ciszowskiego uda się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak zapobiec postępującym zmianom klimatycznym?
Wielokrotnie nagradzana Wytwórnia Filmowa Potencja stworzyła brawurową opowieść o nadchodzącej katastrofie. Co łączy wrzeszczańską edycję festiwalu NARRACJE, czeski sen o polskim morzu sięgającym Karkonoszy i inspirowane słowiańską mitologią badania profesora Ciszowskiego? Czy to możliwe, że koniec, który ma nastąpić za dziesiątki – a może setki? – lat przyjdzie szybciej niż myślimy?

 

Potencja to artystyczne trio, które działa nieprzerwanie od 2012 roku. Sztukę Karoliny Jabłońskiej, Tomka Kręcickiego i Cyryla Polaczka łączy nie tylko podobieństwo formalne – które momentami może być mylące – ale również punkowa temperamentność i nieustający zapał do działania. Pozorna banalność ich twórczości prowokuje widza do udziału w grze pozwalającej odkryć złożoność rzeczy i sytuacji wokół nas. Potencja to także studio filmowe realizujące szereg dowcipnych produkcji o chałupniczym charakterze, prezentująca głównie malarstwo galeria, która od 2015 roku ubarwia krakowskie środowisko artystyczne oraz domorosły brukowiec światka sztuki „Łałok”. Cała trójka artystów rezyduje na stałe w Krakowie.

 

Teaser narracyjnego filmu sci-fi Potencji, który powstał z inspiracji futurystycznymi scenariuszami przyszłości Wrzeszcza oraz popularnymi filmami klasy B:

 

Dokumentacja realizacji filmu (fot. Bartek Bańka):

14. Potencja (PL), Sonda, 2020

ekran pomiędzy garażami, na wysokości ul. Mierosławskiego 25

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
martyna.gutowska@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje #12

narracje #12