fot. Stan Barański
fot. Stan Barański

« Powrót

5. Michalina Bigaj i Magdalena Lazar (PL), Płynny dźwięk, 2021

performans

 

Woda nosi brzmienia: szumy, pluski, rozbryzgi. Kap. Plask. Plum. Rzeki, morza, nawet kałuże przychodzą ze swoją unikalną audiosferą – ich instrumentem jest woda.
Kompozycja muzyczna stworzona przez Magdę Lazar i Michalinę Bigaj powstaje na połączonych metalową konstrukcją misach i czarach. W tym nielinearnym utworze kluczowa jest woda, za pomocą której artystki powołują do życia tony i brzmienia. Spływający z palców duetu medytacyjny utwór rozciąga się na dwa wieczory, kiedy wsłuchujemy się w wodną panoramę dźwiękową. W jej krajobrazie rozpoznać można dobywające się z rur dudnienia, burczenia kranów i bębnienia deszczu, pogłosy fal, szumy strumieni i huki sztormów.
Paradoksalnie inspiracją dla „grania na wodzie” był dla autorek projektu rytuał palenia bursztynu wykorzystywany dla uzdrawiania i puryfikacji. I choć to właśnie żywioł ognia inspirował artystki na początku ich wspólnej pracy, ostatecznie został on przeciwstawiony kojącej wodzie, z której Magda i Michalina wydobędą rozległe gamy i głębokie kompozycje.

 

Michalina Bigaj (ur. 1991) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi zajęcia na Wydziale Rzeźby. Jej prace badają obszar znajdujący się pomiędzy przestrzenią środowiska naturalnego i cywilizacji – albo po prostu między tym, co naturalne i ludzkie. Oszukując zmysły i egzaminując intencje ludzkiej ingerencji w przyrodę, jej instalacje do złudzenia imitują majestat świata roślin i zwierząt. Michalina współtworzy eksperymentalną przestrzeń galerii BWA ZBK. Mieszka w Krakowie.

Magdalena Lazar (ur. 1986) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej twórczości posługuje się medium instalacji, wideo, fotografii i animacji 3D, tworząc laboratoryjnie czyste przestrzenie, w których głos nieznanego narratora snuje opowieść wychodzącą poza ramy ludzkiej perspektywy. To, co biologiczne i naturalne splata się tu z tym, co sztuczne, wprowadzając nas w futurystyczny świat zmieniający znaczenie powyższych kategorii. Magdalena często pracuje jako kuratorka m.in. w prowadzonej wspólnie z Michaliną Bigaj galerii BWA ZBK. Mieszka w Krakowie.

5. Michalina Bigaj i Magdalena Lazar (PL), Płynny dźwięk, 2021

witryna sklepowa, ul. Pestalozziego 22

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
martyna.gutowska@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje #12

narracje #12