Katarzyna Krakowiak

THESE ARE THE DAYS WHEN ECHO NEVER COMES BACK IN

rzeźba, performans / 2017
lokalizacja: plaża, przedłużenie ul. Zdrojowej

 

Katarzyna Krakowiak w ramach Festiwalu NARRACJE proponuje kompozycję na ziemię, światło i dźwięk, która realizuje się w ruchu tych elementów. Strukturalnie praca nawiązuje do projektów land-artowych, sytuując się gdzieś między performansem a rzeźbą. Jednak kluczowa jest tu pozycja widza oraz perspektywa, jaką ten ze sobą wnosi. Praca traktuje bowiem o przesuwaniu linii horyzontu, który artystka rozumie w bardzo szerokim sensie: od czysto wzrokowego postrzegania przestrzeni po horyzont myśli społecznej, politycznej, ale też indywidualnej wyobraźni. Zmiana perspektywy nie zawsze przynosi pozytywny skutek, szczególnie ryzykowna jest, kiedy dochodzi do niej w sposób brutalny i nieodwracalny.

Na brzeźnieńskiej plaży Krakowiak aranżuje sytuację, która staje się punktem wyjścia dla jej pracy. Wprawdzie These Are the Days… rezonuje w każdym z obserwatorów w odmienny sposób, jednak siła i znaczenie tej pracy zaczynają się w momencie poddania się widzów woli artystki oraz w obliczu konsekwencji tego działania. Wykreowana scena – choć chwilami trudna i irytująca w odbiorze – aktywuje odruchy adaptacyjne wśród widzów i to właśnie adaptacji, zarówno w kontekście grupy, jak i jednostki przygląda się w swojej pracy Krakowiak.

 

 

Katarzyna Krakowiak (ur. 1980)

– zajmuje się rzeźbą i architekturą przy użyciu wielu mediów komunikacyjnych, przede wszystkim dźwięku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, od 2011 roku jest asystentką w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na warszawskie ASP uzyskała doktorat. W 2012 r otrzymała specjalne wyróżnienie za wystawę solową w Pawilonie Polskim na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Jej prace prezentowane były na wystawach w Polsce i na świecie.

 

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9