Koncepcja kuratorska

NARRACJE #9. Poza sezonem

Specyfikę Brzeźna, nadmorskiej dzielnicy Gdańska, określa szereg sprzeczności i paradoksów. Rozwijający się prężnie od XIX wieku kurort po II wojnie światowej zamieniony został w szare osiedle, na którym melancholijne piękno polskiego morza zderza się z trywialnością życia w miejskim blokowisku. Pozostałości zabytkowej infrastruktury kąpieliskowej sąsiadują tu dziś z butikami sprzedającymi odzież używaną i z zabudową wielorodzinną malowaną w morskie latarnie czy zachody słońca. W Parku Brzeźnieńskim, niegdysiejszym parku zdrojowym, na resztkach pruskich fortyfikacji wyrastają teraz słodkie altanki i pergole, mające umilać spacery współczesnym mieszkańcom i wczasowiczom.

Podczas dziewiątej edycji Festiwalu NARRACJE podążymy marzeniem nadmorskich wakacji : wielokrotnie przywołana zostanie przedwojenna, uzdrowiskowa historia dzielnicy, na którą spojrzymy jednak z perspektywy współczesnej. Podwójne przesunięcie czasowe – to zachodzące na przestrzeni dziesiątek lat, podczas których Brzeźno utraciło aurę nowoczesnego kurortu oraz przejście poza sezon letni – pozwoli spojrzeć na najciekawsze dzielnicowe opowieści z innej strony i odsłonić to, co pozostaje niewidoczne w letnim zgiełku. Jakie jest prawdziwe oblicze Brzeźna i jego mieszkańców?

Na opowieść o Brzeźnie złożą się prace artystek i artystów wskazujące na zapisane w miejskiej tkance anegdoty i ujawniające liryczne potencjały pozornie zwykłych miejsc. Bohaterami tej opowieści będą oczywiście mieszkańcy dzielnicy, ale też przybyli na festiwal widzowie wraz z całym spektrum przeżyć i emocji, jakich podczas NARRACJI doświadczą. W szerszej perspektywie udział w Festiwalu będzie okazją do refleksji nad rozwijającą się w tym miejscu turystyką z jej pozytywnymi i negatywnymi skutkami.

Anna Czaban

Narracje 9

Narracje 9