Liliana Zeic, Ta, która patrzy w niebo, 2023, wideo

 

Pomiędzy rokiem 1722 a 1769 botanik i meteorolog Gottfried Reyger systematycznie prowadził obserwacje pogody w obszarze Gdańska. Uczony założył również ogród botaniczny w Parku Oruńskim oraz stworzył pierwszy na tutejszych terenach spis roślin prowadzony według systemu linneuszowskiego. Ponad 200 lat później Benita Cempel, wróżka, chiromantka i nauczycielka geografii, prowadziła w telewizji Sky Orunia program Od magii do nauki. Obie te postaci, ich pasje i zajęcia, stały się inspiracją dla Liliany Zeic.

W jej pracy przeplatają się klimatologia i chiromancja: czytanie nieba z czytaniem dłoni. Artystka proponuje nam wizję klimatolożki-wieszczki, która o zmianach pogody opowiada językiem magii. Ale co się stanie, kiedy z ust osoby, która mówić ma o naukowych faktach, usłyszymy głos ignorujący intelekt i przemawiający prosto do serca? Czy uwierzymy wróżce, czy może coś w nas czekać będzie na ukrytą w niej nauczycielkę? Czym się różni język magii od języka nauki? I w końcu: jakim kodem opowiadać otaczający nas świat, by wyśnić sobie to, co śnić chcemy?

wystąpiła: Natalia Pancewicz
kamera: Anu Czerwiński
współpraca: dr Janusz Filipiak

 

LILIANA ZEIC (ona/jej) – artystka wizualna, queerowa feministka, doktora sztuki. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem, tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Finalistka Forecast Forum 2017 w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie. Laureatka nagrody publiczności Spojrzenia 2019 – Nagroda Deutsche Bank. Jej prace pokazywane były na ponad 130 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą oraz znajdują się w kolekcjach publicznych (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał). Pracuje na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszka w Warszawie.

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14