Jadwiga Sawicka, Serce kraju, 2017, instalcja

 

Instalacja Jadwigi Sawickiej powstała jako część organizowanej w 2017 roku przez Galerię Arsenał w Białymstoku i Galerię Labirynt w Lublinie wystawy Uwaga! Granica. W tym samym roku praca była prezentowana na fasadach różnych polskich galerii sztuki współczesnej – od Szczecina po Bytom. W materiałach towarzyszących pisano: „Flaga z napisem SERCE KRAJU wyznacza emocjonalne centrum Polski. Dzięki przenoszeniu się centrum, przesuwają się granice; arbitralność ustanowienia centrum i związana z tym konieczność częstego przenoszenia granic podkreśla ich umowność.”

Na Oruni praca prezentowana jest przy wejściu do nowo otwartej siedziby Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (GFIS), która zajmuje się wspieraniem lokalnej społeczności poprzez pracę z dziećmi, młodzieżą i seniorami, osobami w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, osobami o różnych potrzebach psycho-motorycznych czy osobami uchodźczymi i migranckimi. To właśnie w takim miejscu bije empatyczne, obywatelskie i wspólnotowe serce Polski.

 

JADWIGA SAWICKA (ona/jej) – artystka wizualna, kuratorka. Tworzy obrazy, fotografie, instalacje, również w przestrzeni publicznej. Jej prace bywają określane jako „malarstwo tekstowe”. Interesuje ją to, w jaki sposób język formatuje nasze myślenie, relacja między tekstem i obrazem, związki między sztuką i literaturą. W 2015 roku otrzymała Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współpracuje z Galerią BWA w Warszawie. Mieszka w Przemyślu, pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

fot. R. Kubiszyn

 

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14