Wojciech Bąkowski

SILNE ŻYCIE

performans / 2017 
od godz. 18.00 co 30 minut (performans trwa ok. 5 min)
lokalizacja: okno bloku mieszkalnego od podwórka, ul. Dworska 24

 

Nad wejściem do klatki budynku przy ulicy Dworskiej 24 przez wiele lat widniał napis: „Bądź czujny! Blok Cudów”. Blok Cudów to jeden z byłych hotelowców, w których kwaterunek otrzymywały przede wszystkim osoby zatrudnione w gdańskich fabrykach oraz stoczni. W ciasnych jednopokojowych mieszkaniach hoteli pracowniczych zamieszkiwały całe rodziny, współdzieląc z innymi znajdujące się na korytarzu kuchnie, łazienki i toalety. Blok przy Dworskiej zasłynął w zbiorowej pamięci dzielnicy jako pełen łotrzykowskich historii i …cudów, nie wyłączając z tego ekscesów pijanej braci.

Wojciech Bąkowski (i starannie kreowany przez niego artystyczny image) silnie związany jest z estetyką poznańskiego blokowiska, na którym dorastał. Blok Cudów – obecnie nie różniący się niemal od otaczających go bloków – zdaje się być zatem naturalną scenerią dla spektaklu, jaki specjalnie dla Brzeźna przygotował artysta. Performans Bąkowskiego opierać się będzie o banalny gest parzenia herbaty: w swojej zwyczajności czynność doprowadzona zostaje do skrajności, która może okazać się wręcz opresyjna. Podobnie jak mikrospektakle mechanicznych zegarów z poruszającymi się figurami świętych, rycerzy i śmierci, zapętlony performans z hipnotyczną siłą przyciąga wzrok. Artysta zamierza ponawiać swoją parominutową obecność w równych interwałach – o każdej pełnej godzinie i w każdej jej połowie. Jak sam opowiada o swojej pracy: „Powtarzający się teatrzyk będzie prostym powiększeniem, ukazaniem niesamowitości życia w jego najpospolitszych przejawach.”

 

 

Wojciech Bąkowski (ur. 1979)

– artysta wizualny, twórca animacji i prac wideo, poeta, muzyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego prace filmowe były prezentowane na wielu festiwalach międzynarodowych. W 2014 r. otrzymał Grand Prix na festiwalu krótkich filmów w Oberhausen. Laureat nagrody Spojrzenia (2009) ufundowanej przez Deutsche Bank. Brał udział w szeregu wystaw indywidualnych (m.in. w Nowym Jorku, Pradze, Kolonii) oraz w wystawach grupowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach najważniejszych polskich muzeów sztuki. Pochodzi z Poznania, mieszka i pracuje w Warszawie.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9