Stach Szumski

UNITED FIGHTERS AGAINST REAL ESTATE DEVELOPERS BRUTAL EXPANSION

instalacja przestrzenna, sytuacja performatywna / 2017
lokalizacja: budynek klubu sportowego Corpus Gym, ul. Gałczyńskiego 7

 

Brzeźnianie dobrze znają mieszczący się w baraku i sąsiadujący z nowoczesnymi apartamentowcami klub sportowy Corpus Gym. Podopieczni klubu trenują tu m.in kickboxing i boks tajski – ci najbardziej utalentowani sięgają po trofea w zawodach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ponadto, w porozumieniu z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień, klub prowadzi program dla trudnej młodzieży z Brzeźna i okolic.

Na początku maja tego roku, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, doszło do podpalenia klubu. Natychmiast pojawił się szereg przypuszczeń odnośnie tego kto i dlaczego dopuścił się tak karygodnego czynu. Na fali spekulacji jeden z portali internetowych stworzył anonimową ankietę, która w odpowiedzi na pytanie „Kto podpalił Corpus Gym?”sugeruje trzy typy sprawców. Niezależnie od podejrzeń i mimo nagrań z kamery monitoringu podpalacza (lub podpalaczy) jak dotąd nie schwytano. Młodzi sportowcy nie poddali się jednak i szybko przystąpili do remontu spalonego obiektu. Wsparcia udzielili im lokalni przedsiębiorcy, Rada Dzielnicy oraz mieszkańcy Brzeźna. Wierni lokalnej tożsamości sportowcy nie przyjęli propozycji władz miasta, by przenieść się do dwukrotnie większego pomieszczenia we Wrzeszczu.

Eksplorując dzielnicę, Stach Szumski szybko trafił na ślad strawionych przez ogień fighterskich atrybutów: stopionych mat, worków treningowych, osmalonych pucharów. Artysta postanowił stworzyć z nich trofeum dla brzeźnieńskich wojowników, wotum podziwu za nieustraszoną walkę z przeciwnościami losu. Połączył także różne wątki tej opowieści, by zaprojektować symbol fighterskiej wspólnoty, swoisty herb młodych wojowników, który został umieszczony we wnętrzu klubu. Projekt Szumskiego to nie tylko opowieść o sportowej wytrwałości, ale też o brutalnej polityce rynku nieruchomości i lokalnej społeczności, która daje jej odpór.

 

 

Stach Szumski (ur. 1992)

– artysta wizualny, twórca murali. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (licencjat). Jego twórczość jest wielopłaszczyznowa i skupia się zarówno na działaniach konceptualnych, jak i na intuicyjnych praktykach wizualnych. W serii prac artysta krytycznie przygląda się wypłukanej z folkloru estetyce krajów pierwszego świata. Szumski brał udział w licznych wystawach i projektach artystycznych w kraju i zagranicą; jest również autorem wielu murali, realizowanych m.in. w Indiach, Japonii oraz na Ukrainie. Pochodzi z Gdańska.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9