Norbert Delman

POMNIK REHABILITANTKI

rzeźba / 2017 
lokalizacja: promenada, ul. Zdrojowa

 

Norbert Delman postuluje zastąpienie monumentów wznoszonych ku czci bohaterów i doniosłych zdarzeń historycznych na rzecz pomników dnia codziennego, pomników nie przeciążonych symbolami, a przede wszystkim uwolnionych spod władzy politycznej.

Wprawdzie świetlana przeszłość uzdrowiskowego Brzeźna z jego willami i ważnymi gośćmi nie odeszła w zapomnienie, jednak artysta, odnosząc się do historii dzielnicy, sięga po opowieść zwykłą i prostą. Delman tworzy pomnik Rehabilitantki, współczesnej Pani Kąpielowej, która niegdyś dbała o dobre samopoczucie kuracjuszy przebywających w brzeźnieńskim Domu Zdrojowym. Twórca stawia swoją rzeźbę w centralnym punkcie niegdysiejszego kurortu, tuż przy dawnych budynkach kąpielowych. Ulica prowadzi stąd w linii prostej na plażę – kiedyś jej przedłużeniem było wybudowane pod koniec XIX wieku pierwsze brzeźnieńskie molo.

Norbert Delman, jako były sportowiec, wielokrotnie odnosi się w swojej twórczości do kultu ciała, sportowej ambicji, rywalizacji, podziwia w niej wytrwałość i systematyczność zawodników, którzy poprzez swoją codzienną pracę powoli zbliżają się do wymarzonego celu. Tym razem jednak na piedestał wznosi postać pozornie drugoplanową, rehabilitantkę, której pracę stawia na równi z codziennymi zmaganiami sportowych herosów. A może nawet wyżej, gdyż poświęcenie i wytrwałość anonimowej rehabilitantki pozbawione są splendoru wygranej, będącego udziałem sportowców.

 

 

Norbert Delman (ur. 1989)

– rzeźbiarz, performer, twórca prac wideo, instalacji i grafik; również kurator wystaw i projektów opartych na współpracy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki). W 2012 studiował na University College Falmouth w Wielkiej Brytanii. Od 2016 r. współtworzy przestrzeń wystawienniczą Stroboskop Art Space w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz szeregu międzynarodowych programów artystycznych. Jego prace były prezentowane w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9