Magda Jędra

MORSY W BRZEŹNIE

akcja / 2017 
godz. 20.00, 21.00 (akcja trwa ok. 10 min)
lokalizacja: plaża, przedłużenie ul. Północnej

 

W okresie późnej jesieni i zimy amatorów chłodnych, morskich kąpieli w Brzeźnie nie brakuje. Nic dziwnego, bo morsowanie jest ponoć uzależniające. W kontakcie z lodowatą wodą następuje gwałtowny wzrost poziomu endorfin we krwi – te z kolei sprowadzają na człowieka błogie szczęście. Kiedy raz doświadczy się tego uczucia, trudno nie zapragnąć go ponownie. Nie może zatem zabraknąć morsów podczas Festiwalu NARRACJE. Grupa ochotników pod batutą choreografki, tancerki i miłośniczki lodowatych kąpieli, Magdy Jędry, wykona krótką etiudę na czarne fale Bałtyku, światło Księżyca i orkiestrę.
W prezentowanej akcji znaleźć można odwołania do happeningu Tadeusza Kantora, podczas którego artysta dyrygował morskimi falami (Panoramiczny happening morski) oraz do spektakularnych pokazów pływania synchronicznego. Najbardziej jednak uwodząca jest tutaj witalność orzeźwionych morską wodą ciał, które za nic mają jesienną słotę.

 

 

Magda Jędra

– tancerka, choreografka, performerka. Karierę rozpoczęła w 1997 r. w Gdańskim Teatrze Tańca. Od 2005 r. współtworzy kolektyw Good Girl Killer. Jędra przyjmuje improwizację za podstawę procesu twórczego, a jej spektakle czerpią z idei performansu i nurtu site-specific. W swoich realizacjach chętnie łączy odmienne stylistyki. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotna stypendystka Urzędu Miasta w Gdańsku oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Rezydentka pierwszej polsko-filadelfijskiej wymiany choreografów. Prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9