Kaja Cykalewicz-Licak

KORBKA

obiekt / 2017 
lokalizacja: skrzyżowanie ulic Cichej i Młodzieży Polskiej

 

Podobnie jak poszczególne dźwięki łączą się ze sobą, tworząc melodię, tak wielkie historie utkane są z małych zdarzeń splatających się w jedną opowieść.

Korbka to obiekt, który powstał na bazie starego narzędzia ręcznego – nadałam mu nową formę i znaczenie. Po przekręceniu rączki instalacja odtwarza zarejestrowane wcześniej dźwięki, przy czym część energii niezbędnej do tego działania obiekt czerpie z oryginalnego mechanizmu dynama.

Po raz pierwszy instalacja zaprezentowana została w 2015 r. w ramach 10. edycji Brussels Design September – wówczas odtwarzała dźwięki pszczół. Tym razem Korbka staje się narratorem snującym opowieść o zmiennych losach ludzi, miejsc i rzeczy. Przygotowana na tę okazję ścieżka stanowi kolaż dźwięków w metaforyczny sposób opowiadających o zmieniającej się historii Brzeźna. Kręcąc korbką usłyszeć można fragmenty nagrań sztormu zarejestrowanych w 1972 r. na legendarnym statku Narwik przez mojego dziadka, który jako korespondent jednej z gdańskich gazet wypłynął w ostatni rejs sławnego parowca. Jego nagrania połączyłam z fragmentami muzyki improwizowanej, tak aby całość sprawiała wrażenie jednolitego utworu. Kręcąc korbką usłyszeć można opowieść o nieustannej przemianie, rzewną pieśń o czasach dawnej świetności miejsc i rzeczy. Instalacja jest jednocześnie zaproszeniem do snucia własnych historii na temat małych zdarzeń splatających się w wyjątkowy i dla każdego inny obraz dzielnicy.

Kaja Cykalewicz-Licak

Obiekt Kai Cykalewicz-Licak prezentowany jest w ramach otwartego naboru prac.

 

 

Kaja Cykalewicz-Licak

– artystka wizualna, graficzka, ilustratorka, autorka obiektów, animatorka kultury. Absolwentka studiów filozoficznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu (dyplom na Wydziale Malarstwa i Rzeźby). W pracy artystycznej wykorzystuje wiele technik. Jako artystka i animatorka angażuje się w liczne działania kulturalne oraz edukacyjne, często poświęcone ochronie zabytków. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych (m.in. w Polsce, Belgii i Francji). Tworzy okładki płyt i plakaty dla muzyków i wydawnictw muzycznych z Polski i za granicy.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9