Ewa Rudnicka

HERBSTFERIEN

instalacja site-specific / 2017
lokalizacja: plac przed Domem Zdrojowym, ul. Zdrojowa 2

 

Jednym z głównych zamierzeń brzeźnieńskiej edycji Festiwalu NARRACJE jest przywołanie atmosfery kurortu, jakim niegdyś była ta okolica. Z założenia owo przywołanie nie polega jednak na budowaniu nostalgicznej, teatralnej mistyfikacji o kurhausie, w którym bawiły wytworne damy i szarmanccy kapitanowie, ale opiera się o współczesne życie dzielnicy. Ponad wszystko, Festiwal ma dać mieszkańcom Brzeźna sposobność do świętowania.

Na mapie brzeźnieńskich wspomnień, cytatów i zapożyczeń nie mogło zabraknąć dawnego Domu Zdrojowego. Wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt, po zakończeniu II wojny światowej przekazano szkole pielęgniarskiej, by następnie w latach 60-tych wydzielić w nim szereg mieszkań komunalnych. Niebawem niszczejący zabytek poddany zostanie gruntownej rewitalizacji i na powrót stanie się obiektem służącym wypoczynkowi, a także nauce: powstanie tu hotel, restauracja i Centrum Edukacji Ekologicznej.

Na czas trwania festiwalu Ewa Rudnicka postanowiła w pobliżu Domu Zdrojowego zbudować tymczasowy kurhaus, a właściwie jego artystyczny substytut, prowizoryczną wersję w postaci osady kolorowych szklarni otaczających sfatygowany budynek. Artystka proponuje chwilę ciepła i komfortu w zimny listopadowy wieczór, okoliczność, dzięki której możemy na chwilę się zatrzymać, zanurzyć w kolorowym świetle i pofantazjować o prawdziwych wakacjach, wdychając zapach egzotycznego kadzidła…

 

 

Ewa Rudnicka

– architektka. Absolwentka École Nationale Supérieure d’Architecture Paris la Villette, doktorantka wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniem wpływów działań architektonicznych i artystycznych na tworzenie społeczności lokalnych poprzez wprowadzanie metodologii Architektury Czynnej. Entuzjastka projektów partycypacyjnych, podczas których architekci współpracują w grupach interdyscyplinarnych z mieszkańcami. Prowadzi warsztaty architektoniczne dla studentów i mieszkańców oraz – w kraju i za granicą – projekty Architektury Czynnej.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9