Dominika Olszowy

WANDA WANTON

wideo / 2015
lokalizacja: ściana budynku Supersamu od strony zaplecza, ul. Gdańska 7

 

W ramach Festiwalu NARRACJE Dominika Olszowy prezentuje paradokumentalny film wideo. Jego bohaterka, Wanda Wanton, to aspirująca artystka z Wieliczki, zawodowo zajmująca się nauczaniem języka polskiego. Wanda posiada szczególną pasję, której oddaje się po godzinach spędzonych w szkole: kobieta uwielbia niszczyć, a swoje akty wandalizmu nazywa aktami sztuki, czy po prostu rzeźbami. Wandalizm staje się jej filozofią – destrukcja buduje nowy porządek, zatem tworzenie musi opierać się na sile niszczenia.

Wandę Wanton można uznać za alter ego Dominiki Olszowy, można przypuszczać, że powołując ją do życia artystka daje upust swoim społecznie nieakceptowanym pokusom. Jednak postać Wandy Wanton to przede wszystkim spojrzenie na relację człowieka wobec otaczającej go materii i pytanie: czy wandalizm może być aktem wolności, uwolnienia od opresji narzuconego ładu? Budując filmową narrację, artystka sięga nie tylko do legend o starożytnych germańskich plemionach Wandalów, ale też odwołuje się do istnienia antymaterii, która w zderzeniu z materią prowadzi do anihilacji obu.

Usytuowanie projekcji nie jest przypadkowe: w tym miejscu znajdziemy przykłady równie interesujących działań paraartystycznych, choć ich wykładnia przeciwstawia się tej zaproponowanej w filmie. Mowa o składziku, w którym każdego dnia panowie o pogodnej aparycji skrupulatnie porządkują nieokiełznaną i nieprzynależną nikomu materię (karton, plastik, wszystko). Każdy przedmiot ma tu swoją wartość.

 

 

Dominika Olszowy (ur. 1982)

– artystka wizualna, performerka. Absolwentka Katedry Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w Pracowni Wideo prof. Marka Wasilewskiego. W pracy artystycznej wykorzystuje różne media m.in. wideo, performans, instalację i scenografię. Olszowy współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad, jest członkinią i współzałożycielką gangu motorowerowego Horsefuckers M.C., tworzy również efemeryczną Galerię Sandra. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Urodzona w Gorzowie Wlkp., mieszka i pracuje w Warszawie.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9