Olga Jitlina, Alejandro Ramirez

Chór Benjamina / Benjamin Choir, 2015

projekcja wideo

ściana budynku przy ul. Na Zaspę 6

Niemiecko-żydowski filozof Walter Benjamin zaczął pisać O pojęciu historii w 1940 roku w obozie w okupowanej Francji. W tym samym roku, po nieudanej próbie przekroczenia granicy francusko-hiszpańskiej, Benjamin popełnił samobójstwo. W swoich głośnych tekstach, łącząc tradycję żydowskiego mesjanizmu z zachodnim materializmem, podejmował temat odkupienia przeszłości. Olga Jitlina i Alejandro Ramirez, spacerując po Nowym Porcie, zaglądali na klatki schodowe i małe podwórka, krążyli po uliczkach i przechadzali się wzdłuż kanału. Odnajdowali ślady historii związanej z Westerplatte, Stocznią Gdańską i ruchem „Solidarności”, próbując uchwycić „nieodwracalny obraz przeszłości, który zamazuje się wraz z każdą chwilą teraźniejszą”, jak mówił Walter Benjamin. Mieszkańcy Nowego Portu, których duża część życia przypadła na czas historycznych przemian, śpiewają fragment utworu Waltera Benjamina przy akompaniamencie profesjonalnej wiolonczelistki Anny Jankowskiej. Amatorski chór wykonuje kanoniczny esej Benjamina, zapraszając do refleksji nad współczesnym wydźwiękiem tekstu, a także historycznym znaczeniem miejsca. Mieszkańcy śpiewają tekst w chórze i indywidualnie do utworu La Folia Arcangela Corelliego, popularnej barokowej melodii, której tytuł może być przetłumaczony jako „szaleństwo”.

Chór: Iwona Chudowicz, Grażyna Gabryszewska, Jacek Tomczak, Andrzej Liss
Mężczyzna z flagami, asystent operatora dźwięku: Jan Hardy
Asystent operatora kamery: Leonard Kaczorowski
Wiolonczela: Anna Jankowska

Olga Jitlina (ur. 1982) – studiowała teorię i historię sztuki na Rosyjskiej Akademii Sztuki oraz filologię na Uniwersytecie Judaistyki w Sankt Petersburgu. W swoich praktykach artystycznych odnosi się do legalnych i nielegalnych sposobów przetrwania grup marginalizowanych, zwłaszcza w kontekście rzeczywistości postsowieckiej. Razem z działającym na rzecz praw obywatelskich Andreyem Yakimovem stworzyła grę planszową „The Land of Opportunit” (2012), która projektuje losy milionów emigrantów przybywających do Rosji z byłych republik radzieckich.

Alejandro Ramirez (ur. 1978) – studiował produkcję filmową na Narodowym Uniwersytecie Kolumbii i sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki w Utrechcie (HKU). Zajmuje się językiem mediów, dyskursem politycznym i konstruowaniem pamięci. W swoich pracach mówi o ideologiach i percepcji w konfrontacji z zagadnieniem migracji i procesami ekonomicznymi. Wykorzystuje spekulację, fantastykę naukową, filozofię i improwizację do alternatywnego odczytywania rzeczywistości.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7