Aleksandra Ciapka

Kryjówka / Hideout, 2015

instalacja

podwórko przy ul. Wolności 13 II  

Kryjówka jest namiotem uszytym ze specyficznego materiału – torby bazarowej. Stworzona na zasadzie matrioszki, kryje w sobie powtarzalne formy, które w efekcie nawarstwienia zostają pozbawione swojej pierwotnej funkcji. Kryjówka staje się namiotem niemożliwym, atrapą.

Idea kryjówki wiąże się z poczuciem zagrożenia. Artystka nie definiuje, co stanowi jego źródło, ani kim są potencjalni użytkownicy schronienia. Zamiast tego, korzystając z rozpoznawalnych form i materiałów, buduje siatkę znaczeń, rozpiętą pomiędzy rzeczywistością militarną a przestrzenią targowiska. Kryjówka staje się zarówno granicą, obszarem pod specjalnym nadzorem, jak i miejscem zawłaszczonym przez konkretne społeczności. Umieszczone w jej wnętrzu światło nawiązuje subtelnie do figury latarni, symbolizując też zamieszkanie i obecność.

Artystka gra z pojęciem kamuflażu, demistyfikuje je, sugerując, że ceną za niewidzialność staje się wykluczenie. Umiejscowienie Kryjówki w obrębie kwartału mieszkalnego dodatkowo buduje napięcie na styku tego, co prywatne i intymne, oraz obce i odosobnione. Praca mówi o partyzanckich strategiach przetrwania i zagospodarowywania przestrzeni, a także prowizoryczności życia.

Aleksandra Ciapka (ur. 1990) – mieszka i tworzy w Gdańsku. Absolwentka architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie studiuje animację kultury. Zajmuje się kostiumografią, modą i scenografią. Tworzy także instalacje, w których korzysta z doświadczeń scenograficznych. Współpracuje z alternatywnymi trójmiejskimi teatrami. Uczestniczka Warsaw Fashion Street, kilku edycji Festiwalu Szekspirowskiego w sekcjach offowych, a także NARRACJI w 2013 roku.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7