Współpraca z ASP

 

Podczas tegorocznych NARRACJI zapraszamy do wzięcia udziału w kilku przedsięwzięciach przygotowanych na Przeróbce przez pracowników i studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych, kierunku na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Działania te zostały zrealizowane we współpracy z kowneńskim wydziałem Wileńskiej Akademii Sztuki oraz Radą Dzielnicy Gdańsk Przeróbka, a także studenckim kołem naukowym ArchiKultura gdańskiej ASP.

 

PREZENTACJA
Biblioteka Przeróbka, filia WiMBP (ul. Kryniczna 20)
piątek i sobota, godz. 17.00-22.00

W witrynie biblioteki pokazujemy multimedialną opowieść o Przeróbce – tej dawnej, dzisiejszej i przyszłej – widzianej oczami studentek i studentów studenta kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych gdańskiej ASP uczelni artystycznych w Gdańsku i Kownie. Prezentacja uzupełniona jest fragmentami wypowiedzi byłych lub obecnych mieszkańców i mieszkanek dzielnicy: Jerzego Bacy, Sylwii Brzeskiej, Stanisława Domagały, Danuty Płuzińskiej-Siemieniuk, Jacka Siemieniuka Macieja Kostuna i Elżbiety Żmijewskiej.

Wywiady i znaczna część opracowań studenckich powstały w ramach europejskiego programu Erasmus+ i projektu Learning Landscapes, który poświęcony jest ochronie, ekspozycji i zrównoważonemu projektowaniu lokalnych krajobrazów kulturowych.

Autorkami i autorami ilustracji są: Aleksandra Paszki, Anna-Claudia Cella, Auksé Puišyté, Daria Modzelewska, Eliza Cysewska, Emilija Čibiraité, Giedré Kuinskaité, Julia Olenkiewicz, Kaja Piotrowska, Maciej Knut, Magdalena Kuriańska, Marika Maciejewska, Miglé Vrašinskaité, Patricjija Burhaj, Sofija Orlovaité, Stefania Zhang i Zuzanna Sławińska.

 

 

WYSTAWA
Podwórka między ul. Lenartowicza i Siennicką
wystawa otwarta

Tu obejrzeć można wystawę studentów i studentek – prezentacja przygotowana została w ramach międzynarodowych warsztatów Crazy Good, czyli Szaleni, ale naprawdę dobrzy. Jest ona zbiorem luźnych i niedosłownych pomysłów na to, jak mogłaby wyglądać przestrzeń wspólna w obrębie wybranych podwórek Przeróbki.
Inspiracją dla wizji studentów i studentek Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuki w Wilnie były opowieści mieszkańców dzielnicy: Jerzego Bacy, Stanisława Domagały, Macieja Kostuna i Elżbiety Żmijewskiej.

Autorkami i autorami ilustracji są: Aleksandra Paszki, Anna-Claudia Cella, Auksé Puišyté, Daria Modzelewska, Eliza Cysewska, Emilia Wawrzyniak, Emilija Čibiraité, Giedré Kuinskaité, Julia Olenkiewicz, Kaja Piotrowska, Maciej Knut, Magdalena Kuriańska, Marika Maciejewska, Miglé Vrašinskaité, Patricjija Burhaj, Sofija Orlovaité, Stefania Zhang i Zuzanna Sławińska.

 

SPACER
zbiórka i start: sprzed Biblioteki Przeróbka (ul. Kryniczna 20)
sobota, godz. 14.00

Osoby ciekawe życia dzielnicy zapraszamy na spacer po Przeróbce z jej mieszkańcami, panami Stanisławem Domagałą i Maciejem Kostunem. Wstęp wolny.

Po spacerze, jego uczestnikom zostanie rozdana mapa po Przeróbce, która stanowi subiektywną propozycję spojrzenia na dzielnicę poprzez wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Mapa opracowana została przez Emilię Wawrzyniak i Marka Barańskiego z kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych gdańskiej ASP.

W ręce uczestników spaceru trafią także, w formie upominków, wycięte ze sklejki sylwetki lokalnych i zagrożonych gatunków ptaków. Jest to efekt projektu edukacyjnego Ptaki zrealizowanego przez Marcelę Kolasę i Annę Włodarską-Zamiarę z kierunku Intermedia gdańskiej uczelni artystycznej.

POBIERZ MAPĘ (PDF).

Przedsięwzięcia przygotowane w ramach festiwalu NARRACJE przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademię Sztuki w Wilnie koordynowali i współrealizowali Marek Barański i Rafał Setlak. W konsultacje projektowe zaangażowani byli także: Andrejus Repovas, Arkadiusz Staniszewski, Dominika Gołębiewska, Egidijus Valentinaviius, Marta Urbańska, Michał Pecko i Rafał Fedusio.

 

 

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14