Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /narracje2017/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Narracje 9<br /> <b>Warning</b>: Use of undefined constant left - assumed 'left' (this will throw an Error in a future version of PHP) in <b>/narracje2017/wp-content/themes/narracje9/header.php</b> on line <b>20</b><br /> | Laura Grudniewska

Laura Grudniewska

ZAĆMIENIE

instalacja / 2017 
lokalizacja: plaża, na wysokości wejścia nr 45

 

Na tle czarnego horyzontu morza Laura Grudniewska przywołuje zaćmienie słońca. „Będąc synonim światła i ciepła, słońce to najbardziej pożądany, terapeutyczny element wypoczynku” – mówi artystka. Jego utrata byłaby więc kataklizmem dla kurortu. Mimo że już w starożytności kapłani i uczeni potrafili dokładnie przewidywać czas, w którym nastąpi zaćmienie, to nawet chwilowe przesłonięcie słońca budziło powszechny strach i panikę. Ludzie nie mieli pewności czy spowijająca niebo chłodna szarość nie pozostanie stałym elementem ich rzeczywistości. Każdy, kto współcześnie miał okazję doświadczyć zaćmienia słońca przyzna, że zjawisko to niesie z sobą tyle piękna, co trwogi: nagła i wszechoddziałująca zmiana z niespodziewaną siłą wpływa na nasz sposób widzenia i odczuwania świata.

Apokaliptyczny monument Grudniewskiej – obok symbolicznie już wpisanego weń dojmującego smutku – ma przynosić także ulgę terapeutycznego ciepła, emitowanego przez promienniki umieszczone na obręczy pomnika. Zderzenie emocji wywoływanych prze obiekt porównać można do falującego za nim morza, w którym drzemie niszczycielski demon, a którego dźwięk przynosi ukojenie najbardziej skołatanym sercom.

Instalacja Laury Grudniewskiej realizowana jest w ramach otwartego naboru prac.

 

 

Laura Grudniewska (ur. 1993)

– artystka wizualna, autorka instalacji i prac wideo, performerka. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Finalistka konkursu Młode Wilki 2015. Jej działania skupiają się w obszarach site-specific, wideo, performans i malarstwo. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą. Mieszka w i pracuje w rodzinnej Warszawie.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9