Zosia Martin, Maja Zaleska, Michał Szymończyk

Międzymorze / Intermarium, 2015

instalacja

przesmyk między budynkami w podwórku przy ul. Wilków Morskich 6

Zakład fotograficzny „Foto-Port” Józefa Kurzawskiego w Nowym Porcie działał do lat 90. Po jego zamknięciu pasjonaci dzielnicy bezskutecznie poszukiwali pozostałych po zakładzie negatywów, które według zapisów testamentowych fotografa miały zostać zniszczone. Po dwudziestu latach, w zrujnowanej szopie znajdującej się na tyłach zakładu, Izabela Sitz z Piotrem Połoczańskim i pomocnikami odnaleźli część zaginionego i niezniszczonego jednak materiału, który zabezpieczyli i zarchiwizowali.

Artyści wykorzystują fragment odzyskanego archiwum –  unikatową kolekcję zdjęć twarzy mieszkańców i bywalców dzielnicy. Fotografie umieszczają w wąskim przesmyku podwórka, na zapleczu zakładu fotograficznego. Światłem, dźwiękiem i obrazem kreują oniryczną i niepokojącą przestrzeń, powstałą na marginesie wspomnień, która odsyła do „złotych” czasów dzielnicy i jej bohaterów. Czas przeszły obecny jest w drobnych pęknięciach na jednoformatowych kliszach i drgającym świetle historycznego projektora. Fragment wody wprowadzony w obręb miasta przywołuje dawny portowy charakter dzielnicy, wypełnia pamięcią chwilową lukę w teraźniejszości.

Zosia Martin (ur. 1992) – studentka intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości stara się łączyć różne media i środki wyrazu, kieruje się emocjami, osobistymi doświadczeniami i wnikliwą obserwacją rzeczywistości.

Maja Zaleska (ur. 1991) – mieszkanka i miłośniczka Nowego Portu, absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości zajmuje się pamięcią przedmiotów i miejsc.

Michał Szymończyk (ur. 1989) – mieszkaniec Nowego Portu. Fotografuje życie miasta, ciekawią go ludzie, niedostępne miejsca i nieuchwytne momenty. Zatrzymuje się przy sytuacjach, które dla innych przechodniów nie mają najmniejszego znaczenia.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7