Koncepcja kuratorska
Czułe punkty
Czułe punkty to miejsca wymagające uwagi. Takie, które po bliskim przyjrzeniu się i poświęceniu im czasu ujawniają swoją energię i wielowarstwowe historie. Nasza koncepcja festiwalu NARRACJE zakłada odnalezienie istniejących i stworzenie nowych czułych punktów na mapie gdańskiej Oruni. Wyznaczą one przestrzenie i trasy do wspólnego poruszania się i nawiązywania relacji ze sztuką, ludźmi oraz samym otoczeniem.
Prace zaproszonych artystek i artystów, a także odbywające się podczas festiwalu działania performatywne i edukacyjne, posłużą do budowania wspólnego doświadczenia i sytuacji uważnego przyglądania się Oruni. Skupimy się na tworzących ją historiach, jej architekturze, tkance społecznej i przyrodniczej. Artystki i artyści zidentyfikują czułe punkty na mapie dzielnicy, zarówno te fizyczne, jak i efemeryczne – przychodzące z emocji, biografii, plotek, legend i anegdot. Wejdą z nimi w dialog, zaproszą do wspólnej rozmowy.
Uwaga i uważność to jednocześnie temat festiwalu, jego cel i metodologia pracy nad programem. W ramach NARRACJI zapraszamy was do otworzenia zmysłów na nowy sposób nawiązywania relacji z otoczeniem (szczególnie w kontekście relacji ze środowiskiem) – bo równie ważne jak punkty na festiwalowej mapie, będą ścieżki, jakie wyznaczycie między nimi. Prace artystyczne sprowokują równoległe nastrojenie wielu zmysłów – mamy nadzieję, że pozwoli wam to na bardziej uważne doświadczanie nie tylko sztuki, ale też relacji, miejsc i sytuacji nieobjętych oficjalnym programem. Wspólnie w ciągu dwóch dni zbudujemy czułą mapę Oruni.
Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski