Przemek Branas

 

bez tytułu | trzy etiudy wideo, 2012

Wprawdzie trzy etiudy filmowe Przemek Branas zrealizował w 2012 roku, jeszcze w trakcie studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak ich obecność w programie NARRACJI będzie pierwszą publiczną prezentacją tryptyku. O włączeniu wideo do grona festiwalowych prac zdecydowało ich niejednoznaczne i niepokojące odniesienie do świata roślin, które stanowią niezwykle ważny element krajobrazu Oliwy. Dużą część dzielnicy zajmują Lasy Oliwskie, a centralnie ulokowane założenie parkowe jest jedną z jej wizytówek. Unikalny, łagodny mikroklimat panujący w okolicy umożliwia wegetację wielu zagrożonym gatunkom roślin.

W swoim tryptyku wideo Branas sugeruje, że flora wcale nie musi być tak łagodna, jak się nam zwykle wydaje. Jego filmy dowodzą, że natura potrafi sama siebie chronić przed ewentualnym zagrożeniem – oglądamy na nich pokrzywy, które parzą skórę substancją wydzielaną przez liście i łodygi, patrzymy na mimozę wstydliwą zwijającą liście, czując na nich dotyk robota skonstruowanego w technice Lego Mindstorm. Często trudno nam zrozumieć wewnętrzne życie roślin, a ich stopniowy rozwój – niezauważalny w chwili, gdy na nie spoglądamy – odwraca naszą uwagę od ich stałej, brutalnej ekspansji. Nawet na terenie Oliwy mamy obecnie do czynienia z postępującym wypieraniem niecierpka pospolitego (Impatiens noli-tangere) przez przybyłego do nas z Azji niecierpka drobnokwiatowego (Impatiens parviflora DC.). Filmowy obraz Branasa – ukryty między drzewami i krzewami, sąsiadujący z pięknie przystrzyżonym i pieczołowicie pielęgnowanym klombem znajdującym się vis-à-vis Pałacu Opatów – ma wzbudzać w nas niepokój i pozbawiać złudzeń, kto okaże się zwycięzcą w przypadku globalnego kryzysu ekologicznego.

lokalizacja: mur, Park Oliwski

 

Przemek Branas (ur. 1987) – twórca performansów, wideo, instalacji. Absolwent Wydziału Intermediów krakowskiej ASP, obecnie doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich pracach łączy wątki biograficzne z symbolami. Interesuje go przekraczanie barier, jakie wyznacza ciało, kultura i mechanizmy społecznego funkcjonowania. Brał udział w wielu festiwalach m.in. w Hongkongu, Chinach, Kanadzie. Jest laureatem II nagrody w konkursie Spojrzenia 2017. W 2013 roku był stypendystą MKDiN, w 2015 r. został laureatem nagrody Fundacji Grey House Szara Kamienica. Był rezydentem Meet Factory w Pradze (2016), Sesama w Dżakarcie (2017) oraz Terra Foudation for American Art w Giverny (2017). Mieszka i pracuje w Jarosławiu.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10