Mariusz Waras

 

Bieg z przeszkodami | instalacja site-specific, 2018

Wprawdzie trasa narracyjnego spaceru po Oliwie koncentruje się wyłącznie na zakamarkach jej starej części, lecz nawet z tej perspektywy można dostrzec zmiany, jakie w innych rejonach dzielnicy zachodzą za sprawą wielu nowych inwestycji budowlanych. Ponad dachami przedwojennych kamienic i otoczonych ogrodami domów jednorodzinnych dumnie wyrastają następne wieże kompleksu Olivia Business Center. Dzielnica w szybkim tempie staje się miejscem pracy dla kolejnych gdańszczan i gdańszczanek. Nowe inwestycje, które przynoszą Oliwie zarówno budynki usługowe, jak i mieszkalne pojawiają się już nie tylko na obrzeżach dzielnicy, ale również w jej centrum i choć stylistycznie starają się nawiązywać do zastanej tu architektury, to jednak niosą nowe jakości estetyczne oraz szereg obaw o „zatracenie” pierwotnego charakteru dzielnicy. Mieszkańcy Oliwy patrzą na te zmiany z mieszanymi uczuciami – z jednej strony ciekawią i cieszą ich możliwości, które przynosi rozwój, z drugiej zaś obawiają się wzmożonego ruchu i pojawienia się nowych sąsiadów.

Mariusz Waras zdaje się podzielać pewien sceptycyzm, dlatego swoją pracę dedykuje pojawiającym się w Oliwie deweloperom, zapraszając ich do udziału w specyficznej dziedzinie sportu – biegu przez płotki. Przy czym – by dać zadość skali pojawiających się tu zmian – proponuje tradycyjne przeszkody biegów płotkarskich zastąpić… płotami budowlanymi. Wprawdzie trudniej je pokonać, ale za to pozostają w estetyce inwestycji realizowanych na terenie dzielnicy. Zawsze przecież można je też obejść, czyli pójść na skróty. Ale czy będzie to wówczas sport fair play?

lokalizacja: zieleniec przy placu Inwalidów Wojennych

 

Mariusz Waras (ur. 1978) – malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator i podróżnik. Absolwent Wydziału Grafiki gdańskiej ASP; w latach 2008-2014 pracownik tejże. W 2013 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Od 2015 r. adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu. W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu „m-city”, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w 40 krajach. Fascynuje go miasto i sztuka miejska. Do jego realizacji zaliczają się zarówno małe formy plakatowe, jaki i wielkoformatowe murale często przekraczające kilkaset metrów kwadratowych. Mieszka w Gdańsku.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10