Łukasz Radziszewski

 

Słońca | wideo, 2018

Co by się stało, gdyby słońce nigdy nie wschodziło i nigdy nie zachodziło – gdyby na zawsze zawisło tuż ponad linią horyzontu, w momencie tak zwanej „złotej godziny”? Łukasz Radziszewski postanowił znaleźć odpowiedź na to (czysto hipotetyczne) pytanie: zaprosił do współpracy znajomych z wielu zakątków Ziemi i poprosił ich, by w czasie ekwinoktum, czyli wrześniowego zrównania dnia z nocą, przez pół godziny rejestrowali wschód i zachód słońca. Kiedy wykonana dokumentacja dotarła do artysty, ten zmontował z niej 24-godzinny film ukazujący słońce w stanie pozornego zawieszenia tuż nad ziemią. Podczas NARRACJI – by spotęgować wrażenie wszechobecności słonecznego blasku w listopadowy wieczór – Słońca będziemy oglądać na monitorach rozmieszczonych w różnych zakątkach Oliwy.

Ideę stojącą za przedsięwzięciem Radziszewskiego można interpretować na zaskakująco wielu poziomach: filozoficznym, humanistycznym, naturalnym, historycznym i wielu, wielu innych. Uniwersalne przesłanie pracy zdaje się opierać na stojącym za nią przekonaniu o potędze ludzkiej wyobraźni, która jest w stanie zakwestionować najtrwalsze prawidła rządzące światem. Naukowiec wstrzymał słońce i wzruszył ziemię, artysta zaś – z pomocą różnych środków wyrazu – nie tylko potrafi wstrzymać oba te byty, ale też dokonuje tego bez przykrych konsekwencji dla cywilizacji i życia na planecie.

Projekt Słońca był prezentowany w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz w Galerii Arsenał w Białymstoku w tym roku. Jako twórców pracy Łukasz podaje wszystkie współpracujące przy projekcie osoby. Proces zbierania filmowych zapisów wschodów i zachodów słońca wciąż trwa i jest otwarty dla chętnych wziąć w nim udział – wszelkich informacji o udziale w projekcie dostarcza strona internetowa suns.ovh.

lokalizacja: weranda Młynka Sztuki, ul. Obrońców Westerplatte 34 oraz lokalizacje do odkrycia przez widzów

 

Łukasz Radziszewski (ur. 1989) – artysta sztuk wizualnych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie wykłada. Interesuje się teoriami czasu, zbiorową percepcją i znanymi historii próbami wcielania w życie utopii społecznych (szczególnie tych spod znaku „wielkich narracji”). Jako twórca, zajmuje się projektowaniem i definiowaniem nowych lokalności i struktur społecznych. Posiada jedną z największych na świecie kolekcji zegarków Kirovskije. Pomysłodawca Galerii Komputer, którą współprowadzi. Od urodzenia mieszka we wsi Karczmisko-Kolonia, pracuje w Warszawie.

 

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10