Jakub Danilewicz

 

Precious | wideo, 1’41’’, 2018

Dziewięcioletnia dziewczynka ma na imię Precious, co można przetłumaczyć jako „cenna” lub „szlachetna”. Kilka lat temu, uciekając z rodziną z północnej Afryki przez Morze Śródziemne, trafiła do Kalabrii na południowym wybrzeżu Włoch. Projekt integracyjny, którym objęta jest rodzina dziewczynki właśnie dobiega końca.

Podczas warsztatów muzycznych, które obserwował Danilewicz Precious spontanicznie zaśpiewała piosenkę Bella ciao, a prezentowany w ramach NARRACJI zapis wideo powstał jako rezultat ponownego wykonania utworu na prośbę artysty. Piosenka zaśpiewana przez Precious powstała około 1942 roku, stając się wkrótce hymnem włoskiej partyzantki antyfaszystowskiej. Swą melodię zapożyczyła z pieśni ludowej śpiewanej przez robotnice z Niziny Padańskiej. Utwór Żegnaj, piękna wykonywany jest na całym świecie, zawsze przekazując treści wolnościowe. Oto brzmienie jego słów w języku polskim:

Pewnego ranka, gdy się zbudziłem,
o bella, ciao! bella, ciao! bella, ciao, ciao, ciao!
Pewnego ranka, gdy się zbudziłem,
Spotkałem wroga w kraju mym.
Hej, partyzancie, weź mnie ze sobą,
Bo czuję powiew śmierci już.
A jeśli umrę jako partyzant,
Chcę, byś pochował godnie mnie.
Pogrzeb mnie w górach, tam hen wysoko,
Gdzie piękny kwiat kładzie swój cień.
Wszyscy, co przejdą i będą patrzeć,
Powiedzą: „Jaki piękny kwiat!”
Kwiat ten należy do partyzanta,
Co życie swe za wolność dał.

Jakub Danilewicz, dla którego Precious zaśpiewała Bella ciao jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr 5 – na jego ścianie wyświetlane jest nagranie z Camini.

lokalizacja: ściana budynku V Liceum Ogólnokształcącego, ul. Polanki 130

 

Jakub Danilewicz (ur. 1992) – artysta sztuk wizualnych, autor instalacji, fotografii i filmów eksperymentalnych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, student University of Art and Design w Linz, stypendysta programu WHW Akademija w Zagrzebiu. W swojej twórczości porusza tematy z zakresu polityki historycznej i ekologicznej, bioetyki, a także obszarów wykluczeń. Jego realizacje często przybierają formę działań interwencyjnych. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10