Hubert Czerepok

 

Medalion okolicznościowy | obiekty do odnalezienia, 2018

Z okazji dziesiątej, jubileuszowej, edycji festiwalu NARRACJE Hubert Czerepok przygotował specjalny okolicznościowy medalion. Zwiedzając archikatedrę w Oliwie, artysta zachwycił się jej pięknymi dekoracjami, wśród których często pojawia się – wyrażający boską światłość – motyw słońca i promieni. Na awersie medalionu Czerepok odtworzył lśnienie zaobserwowanych zdobień; na rewersie zaś umieścił symboliczne przedstawienie kwiatu lotosu, który przez wiele cywilizacji uważany jest za święty: oznacza czystość, długowieczność i zdolność odradzania się. W buddyzmie osiem płatków lotosu wyraża kosmiczną harmonię, tysiąc płatków – duchowe oświecenie. Egipska mitologia wymieniała pąk lotosu jako pierwszy żywy organizm, który powstał z wodnego chaosu. Hindusi wierzą, że u zarania świata lotos wyłonił się z pępka Wisznu. Artysta zdecydował o umieszczeniu na medalionie symbolu kwiatu lotosu, kiedy dowiedział się, że w oliwskiej katedrze zlokalizowany jest czakram głowy: we wschodniej części kościoła, gdzie znajduje się czakram, energia przybiera najdoskonalszą formę, a w kulturze Wschodu ten typ energii symbolizuje właśnie lotos o tysiącu płatków. Pozytywne promieniowanie mierzy się w skali Bovisa (BSM) – skala promieniowania korzystnego dla człowieka zaczyna się od 6 500 jednostek BSM, zaś w przypadku pomiarów wynoszących 10 000 i więcej jednostek mówić można o miejscach szczególnie sprzyjającej energii. W oliwskiej katedrze stwierdzono około 50 000 jednostek Bovisa, a w czasie koncertów organowych ta wartość wzrasta nawet do 75 000.

Aby stać się posiadaczem/posiadaczką napromieniowanego pozytywną energią medalionu wystarczy podczas festiwalowego spaceru po Parku Oliwskim uważnie spoglądać pod nogi, wszak – licząc na szczęście znalazców – pośród ścieżek i alejek artysta zgubił ich całkiem sporo.

lokalizacja: ścieżki, Park Oliwski

 

Hubert Czerepok (ur. 1973) – artysta sztuk wizualnych, autor instalacji, fotografii, obiektów i filmów. Absolwent poznańskiej ASP (dyplom w pracowniach Izabelli Gustowskiej i Jana Berdyszaka). W latach 2002–2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht, a w latach 2004–2005 w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii. Asystent, a następnie adiunkt w Pracowni Wideo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie profesor nadzwyczajny na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Pracowni Filmu Eksperymentalnego. Bada anomalie, rzeczy dziwne i wymykające się kontroli, analizuje konstrukcje determinujące ludzkie zachowania, tropi konspiracyjne teorie i zjawiska paranormalne, szuka reguł Wielkiego Spisku, miesza historię z utopią. Z wyjątkową erudycją i poczuciem humoru balansuje na granicy ironicznego dystansu i autentycznego zaangażowania. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w USA, Niemczech, Francji).

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10