Bartek Lis + Joanna Morawiecka

 

(nie)znana Oliwa | projekt socjologiczny, 2018

Socjolog i antropolożka otrzymali zadanie specjalne: ustalić współczesną tożsamość mieszkańców Oliwy. W jaki sposób postrzegają oni samych siebie, co ich cieszy, a co uwiera w dzielnicy, w której żyją. Czy w ogóle jest coś takiego, jak tożsamość oliwian? Wprawdzie wiemy, że Oliwa została przyłączona do Gdańska dopiero w 1926 roku, jednak czy zachowała swoją mentalną odrębność względem Śródmieścia i innych dzielnic? No i po prostu, jak im się tu żyje? Czy są zadowoleni, czy woleliby coś zmienić w swoim otoczeniu.

Asia pochodzi z Ząbkowic Śląskich, ale od lat mieszka we Wrocławiu, Bartek – mimo że pochodzi z gdańskiego Brzeźna – przez wiele lat mieszkał we Wrocławiu, a obecnie rezyduje w Poznaniu. Ich perspektywa jako osób z zewnątrz miała zapewnić dystans niezbędny do tego, by przyjrzeć się oliwianom chłodnym okiem naukowców. Projekt początkowo miał otwartą strukturę – nie zakładaliśmy co konkretnie stanie się efektem pracy Asi i Bartka; nie ustalaliśmy z góry czy i jak będziemy prezentować wyniki tego śledztwa, jednak ostatecznie materiał zebrany w trakcie kilku dni złożył się na wieloelementowy esej, który, jak zwierciadło, ma oddawać specyfikę życia w Oliwie. Na bazie zarejestrowanych rozmów z mieszkańcami dzielnicy Joanna przygotowała specjalna ścieżkę dźwiękową z najciekawszymi ich wypowiedziami. Oboje też za pomocą telefonów komórkowych rejestrowali zaskakujące i ciekawiące ich napisy odnajdywane na murach, latarniach czy chodnikach, które teraz będzie można obejrzeć w formie pokazu slajdów. W osobnym tekście Bartek opracował wątki, które wydały mu się szczególnie interesujące w historiach opowiadanych przez mieszkańców.

Efekty ich pracy prezentujemy w holu oliwskiej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – w miejscu, które wielu oliwian regularnie odwiedza. Czy bywalcy biblioteki odnajdą ślady własnych przemyśleń i doświadczeń w materiałach zebranych przez Asię i Bartka?

lokalizacja: hol Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, filia 2, ul. Opata Jacka Rybińskiego 9

 

Bartek Lis (ur. 1980) – socjolog, badacz społeczny, edukator, kurator. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym obronił doktorat. Studiował także gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Oslo. W latach 2012-2017 pracował w Muzeum Współczesnym Wrocław i w Fundacji ARTTRANSPARENT (Przegląd Sztuki SURVIVAL 2010-2016). Od 2012 roku Latający Socjolog Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, od 2015 trener w Fundacji Impact Audience. Obecnie realizuje projekty społeczne i kulturalne w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Pochodzi z Gdańska, mieszka w Poznaniu, pracuje to tu, to tam.

Joanna Morawiecka (ur. 1978) – antropolożka, wykładowczyni, dziennikarka. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr. oraz Studium Doktoranckiego Wydziału Nauk Społecznych UWr. Badaczka polskiego środowiska filmowego. Tworzy i współtworzy reportaże radiowe. Pracowała w Polskim Radiu Wrocław. Współpracowała m.in. z I i II Programem Polskiego Radia, Studiem Reportażu i Dokumentu PR, a także z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Współpracuje z CK Zamek w Poznaniu. Współtworzy zespół Dziennikarzy Wędrownych. Na stałe związana z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWr. Pochodzi z Ząbkowic Śląskich, mieszka i pracuje głównie we Wrocławiu.

 

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10