Michał Marczak i Norman Leto

DOSTRZEGALNIA GWIAZD
film, instalacja wideo, 2016

lokalizacja: boisko sportowe, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Kolonia Studentów 5 (dojście od strony ul. Pohulanka)

W 1781 roku na szycie Biskupiej Górki powstała Dostrzegania gwiazd – obserwatorium planetarne wbudowane i wyposażone staraniem doktora Nathaniela Mateusza Wolfa, wybitnego lekarza i astronoma-entuzjasty. Wolf był społecznikiem, innowatorem, wynalazcą i wizjonerem. W 1784 rzucił się do walki z szalejącą w Gdańsku epidemią grypy – i sam na nią zapadł. Czując, że nadchodzi koniec, zapisał w testamencie miastu Dostrzegalnię… oraz pieniądze na jej utrzymanie. Sam zaś kazał się pochować w drewnianej kapsule własnego pomysłu; pojemnik został wypełniony płynem konserwującym, który miał ocalić ciało uczonego przed rozkładem. Doktor Wolf polecił aby otworzyć te „kapsułę czasu” 100 lat po jego śmierci. Otworzono ją „już” w 1869 roku, okazało się jednak, że trumna kryje tylko kości. Wyciekł z niej tajemniczy płyn; najprawdopodobniej doszło do tego jeszcze w czasie wojen napoleońskich, kiedy na Biskupiej Górce trwały walki; grób uczonego uległ wówczas uszkodzeniu. W czasie tej samej wojny, podczas oblężenia Gdańska, na rozkaz wojskowych rozebrano Dostrzegalnię Gwiazd. Po Natahnielu Wolfie nie zostało na Biskupiej Górce nic z wyjątkiem legendy. Do niej właśnie odwołują się Michał Marczak i Norman Leto w swoim projekcie. Twórcy zainspirowali się swego rodzaju podróżą w czasie, którą podjął doktor Wolf; umierając uczony wciąż był zainteresowany tym, co zdarzy się za sto lat. To samo pytanie Marczak i Leto zdali mieszkańcom dzielnicy: co stanie się z Biskupią Górką za kolejne sto lat? Jakie będą dalsze jej losy? Film, którym padają odpowiedzi na pytanie wyświetlany jest na szczycie Biskupiej Górki, na ekranie lewitującym tuż nad ziemią – trochę bliżej fascynujących dr Wolfa gwiazd, i trochę bliżej przyszłości, która czeka posiadającą tak bogatą przeszłość dzielnicę.

 

Michał Marczak (1982) – reżyser filmowy. Studiował reżyserię w The California Institute for Arts w Los Angeles oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Ma na koncie pełnometrażowe dokumenty i fabuły, oraz liczne nagrody filmowe m.in. na Doc Agianst Gravity Film Festival (za dokument Koniec Rosji, 2010), nagrodę za najlepszy dokument na Warszawskim Festiwalu Filmowym (za film Fuck for Forest, 2012), Nagrodę Publiczności oraz nagrodę dla najlepszego reżysera filmu zagranicznego na festiwalu w Sudance (za film Wszystkie nieprzespane noce, 2016)

Norman Leto (1980) – artysta wizualny, filmowiec i pisarz. W jego twórczych praktykach mieści się zarówno malarstwo sztalugowe, jak instalacje wideo, okazjonalnie obiekty fizyczne, znacznie częściej zaś obiekty wirtualne i narracje realizowane w przestrzeni cyfrowej symulacji. W tej ostatniej technice Leto zrealizował debiutancki pełnometrażowy film fabularny Sailor opary na motywach własnej powieści pod tym samym tytułem. Jednym z motywów przewodnich w twórczości artysty jest rozważanie człowieczeństwa i zagadnień egzystencjalnych (takich na przykład jak sztuka, miłość, wolna wola, świadomość, dusza) w perspektywie nauk ścisłych, neurologii czy biochemii. Wyrazem tych zainteresowań jest najnowszy projekt kinematograficzny Leto, Photon, film rozgrywający się na pograniczu fabuły, traktatu filozoficznego i pracy nad wizualizacją wiedzy.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8