Mariusz Waras

PORTAL
wydruk, instalacja site specific, 2016
lokalizacja: ul. Na Stoku 40 A-B

W przejściu między dwiema kamienicami przy ulicy Na Stoku, Mariusz Waras umieszcza widmo trzeciego budynku. Dodana przez artystę kamienica to jeden z fikcyjnych bohaterów wprowadzonych na teren dzielnicy w ramach NARRACJI.

Fikcyjna fasada zamyka uliczkę, zmienia przejście w ślepy zaułek, potęgując tym samym wrażenie, że na Biskupiej Górce znajdujemy się w osobnym „Królestwie” odciętym od reszty miasta. Wzniesiona przez artystę bariera skrywa owo Królestwo przed wzrokiem niewtajemniczonych. Chroni, ale i izoluje. Wystarczy jednak zbliżyć się i dotknąć zdawałoby się litego muru, by rozproszyć iluzję. Stworzona przez Warasa kamienica jest fotografią wydrukowaną na banerze, ponacinanym pionowo tak, żeby powstałe pasy mogły być swobodnie odsuwane. Przez tę ścianę można przejść, zaś prądy powietrza wprowadzają pasy w ruch. Obraz pulsuje, odsłaniając, jak mówi Waras, „miejsce mocy”.

 

Mariusz Waras (1978) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator i podróżnik. Fascynuje go miasto i sztuka miejska. W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu „m-city”, ma na koncie kilkadziesiąt wystaw zbiorowych oraz kilkanaście prezentacji indywidualnych w 40 krajach. Kurator galerii billboardowej 238×504 w Gdyni. Jeden z trzech kuratorów projektu „Fale” – cyklu wystaw prezentujących polską sztukę ulicy. Waras był wieloletnim wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8