Kuba Bąkowski

ŁADUNEK
kontener transportowy MSC (Mediterranean Shipping Company), współcześnie zarejestrowane nagrania detonacji odnalezionych w Zatoce Gdańskiej niewybuchów min morskich z czasów II wojny światowej, sprzęt nagłaśniający, 2016
lokalizacja: podwórko, ul. Na Stoku 15

Kuba Bąkowski sprowadza na Biskupią Górkę pełnomorski kontener transportowy. Obecność tego obiektu, którego należałoby się spodziewać raczej w porcie niż na stoku wzgórza, ma ambiwalentny charakter. Morski kontener wydaje się tu ciałem obcnym. Biskupia Górka jest rodzajem urbanistycznej wyspy; jej topografię organizuje wniesienie, a nie wybrzeże. Łatwo zapomnieć, że to dzielnica nadmorskiego miasta. Paradoksalnie jednak, kontener wpisuje się w małą architekturę tutejszych ulic, w ciągi szop, garaży, przybudówek, wernakularnych konstrukcji wznoszonych przez mieszkańców.

Morski kontener wygląda jakby odległe, niewidoczne morze w tajemniczy sposób wyrzuciło go na brzegi Biskupiej Górki. Jest wrakiem? Rozbitkiem? Posłańcem? Ta ostatnia hipoteza wydaje się najbliższa prawdy, bo kontener, zgodnie ze swoją funkcją, coś tu dostarcza. Jego wnętrze wypełnione jest dźwiękiem pochodzącym z podmorskich przestrzeni Bałtyku. To nagrania brzmienia podwodnych detonacji min i torped z II wojny światowej. W pracy Kuby Bąkowskiego następuje czasoprzestrzenne przesunięcie. Wystrzelone niegdyś pociski eksplodują z ponadsiedemdziesięcioletnim opóźnieniem, a podmorskie echa wydobywają się na powierzchnię i rozchodzą po lądzie. Ale czy cala Biskupia Górka nie jest rodzajem czasoprzestrzennego fenomenu? To miejsce nie tylko niezintegrowane z urbanistyczną tkanką reszty miasta, ale i nie do końca zsynchronizowane z czasem rzeczywistym. Podobnie jak w pracy Kuby, przeszłość – wciąż jeszcze nie do końca dokonana, jak niewybuchy na dnie Bałtyku – wydobywa się tu powierzchnię teraźniejszości, specyficzne zakrzywiając przestrzeń.

 

Kuba Bąkowski (1971) – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Źródłem jego inspiracji są nowe technologie i zagadnienia z różnych dziedzin nauki, antropologii oraz historii naturalnej. Współpracuje z naukowcami, inżynierami i konstruktorami. Realizował projekty indywidualnie i na wystawach zbiorowych w Narodowej Galerii Zachęta, Galerii Foksal i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Brał udział w wystawach w Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Museé d’Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, National Center for Contemporary Art w Moskwie, Palazzo delle Arti Napoli, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8