Nasze Królestwo jest stąd – spektakl

scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska
wideo: Wojciech Ostrowski
organizator: Stowarzyszenie WAGA
21 i 22 października, godz. 20.00
lokalizacja: podwórko, ul. Biskupia 4, godz. 20.00

Nasze Królestwo jest stąd to projekt społeczności Biskupiej Górki, przygotowany w ramach festiwalu NARRACJE. Jego realizację poprzedziły międzypokoleniowe warsztaty organizowane przez działające na terenie dzielnicy Stowarzyszenie WAGA, skupiające lokalnych aktywistów kulturalnych i miłośników Biskupiej Górki. Rezultatem warsztatów jest teatralno-filmowy spektakl. Na każdy z dwóch dni NARRACJI przewidziane zostało jedno wykonanie Naszego królestwa… na żywo. W pozostałym czasie w miejscu prezentacji spektaklu wyświetlana będzie jego filmowa wersja.
Celem prowadzonych przez reżyserkę Ritę Jankowską warsztatów było otworzenie uczestnikom projektu (a za ich pośrednictwem także i nam, widzom), dostępu do „podziemnych nurtów” Biskupiej Górki. Jak piszą autorzy projektu, w ich działaniu chodzi o głębokie przeżycie tego miejsca, o dotarcie „do jego cichych historii, jakiegoś dźwięku, jakiejś fotografii, które dzięki zobaczeniu ich z innej perspektywy stają się jej duszą, można się nimi zachwycić. A czasem stają się doskonałą metaforą dla Naszego Królestwa…. Spektakl społeczności Biskupiej Górki jest twórczym przetransponowaniem tej ››bazy‹‹ w opowieść o miejscu, mieszkańcach, emocjach i potencjale tej społeczności.”

Podczas NARRACJI Biskupia Górka staje się polem działania i przedmiotem interpretacji profesjonalnych artystów, patrzących na dzielnicę z perspektywy przybysza, gościa i odkrywcy. Publiczność festiwalu także w większości pochodzi spoza tego miejsca; niektórzy z powodu NARRACJI trafią tu po raz pierwszy. A jaka rola przypada mieszkańcom, gospodarzom Biskupiej Górki? Nasze Królestwo jest stąd to próba praktycznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Projekt opiera się na założeniu, że sztuka nie jest obszarem zarezerwowanym dla zawodowych artystów. Jest głosem lokalnej społeczności jako grupy artystycznej, która praktykuje swoją wolność twórczą, aby w festiwalowej narracji przyjąć podmiotową rolę uczestnika, współtwórcy i narratora.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8