portret kobiety stojącej na tle zielonych drzew i małej rzeki
fot. Bartosz Bańka

« Powrót

12. Julita Wójcik (PL), 2080: Odyseja plastiku, 2021

film, 10 min. 30 sek.

 

Koniec plastiku jest bliski!
W 1956 roku na konferencji amerykańskich producentów opakowań padło wiekopomne stwierdzenie: „Waszą przyszłością są śmieci!”. Po dekadach używania szkła i prowadzenia polityki opakowań wielorazowego użytku, wielkie koncerny zdecydowały się na innowację – butelkę PET. Omamieni widmem zysku, producenci wprowadzili do masowego obiegu materiał tyle praktyczny, co wyraźnie szkodliwy. I tak – na dobre i na złe – rozpoczęła się przygoda, w której głównym aktorem stał się plastik: nasz niegdysiejszy najlepszy przyjaciel, obecnie zaś zaciekły wróg.
Słodko-gorzki film Julity Wójcik z głębokim sceptycyzmem ocenia ludzki rozsądek, a jego narracja komponuje swoiste requiem dla epoki plastiku pojawiającego się tu jako unikalny artefakt z przeszłości. Poszczególne ujęcia – niczym sonda badająca tajemnice wodnych głębin – eksplorują zakamarki Strzyży, Potoku Królewskiego i Martwej Wisły, po to, by pokazać ten zapomniany relikt. Odyseja plastiku kończy się szczęśliwie: jego szczątki stają się ofiarą organizmów żerujących na dnie rzek, mórz i oceanów, znikają na zawsze w paszczękach żarłocznego bentosu…

Zdjęcia, dźwięk i montaż: Jacek Niegoda
Wykorzystano fragment utworu Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa
Specjalne podziękowania dla: Agnieszki Szymkiewicz oraz dr Haliny Kendzierskiej i dr Dagmary Wójcik-Fudalewskiej z Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

 

Julita Wójcik (ur. 1971) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najprostsze czynności wykonywane przez nas każdego dnia, jak obieranie ziemniaków czy zamiatanie, artystka wpisuje w kontekst instytucji artystycznych. W jej działaniach nie chodzi jednak o banalizowanie sztuki, ale o inne spojrzenie na praktyki dnia powszedniego i dostrzeżenie ich socjopolitycznej złożoności. Artystka rzuca nowe światło na przestarzałe kulturowe kody i genderowe stereotypy kryjące się w rutynie dnia codziennego. Dla Narracji#12 śledzi futurystyczną odyseję codziennego przedmiotu przemierzającego odmęty Potoku Strzyży. Laureatka Paszportu Polityki. Mieszka we Wrzeszczu Górnym.

12. Julita Wójcik (PL), 2080: Odyseja plastiku, 2021

Potok Królewski, przepust pod torami w parku vis-a-vis Targowiska, ul. Wyspiańskiego

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
martyna.gutowska@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje #12

narracje #12