Przemek Pyszczek, fot. Michał Moniuszko

« Powrót

16. Przemek Pyszczek, Adam, 2019

instalacja przestrzenna

Niewielki siedlecki zieleniec, na którym Przemek Pyszczek osadził swoją instalację, wypełniają niszczejące wspomnienia czasów zabawy i wypoczynku: na starej obręczy do koszykówki łuszczy się farba, słupek do piłki nożnej rdzewieje, a zdobniczy element z kamienia przypomina o istnieniu tu przed wojną parkowej altanki.

Z myślą o tym skwerze artysta stworzył z rur metalową rzeźbę, która z jednej strony – za sprawą materiału i koloru – nasuwa skojarzenia z dziecięcym placem zabaw, z drugiej zaś jest dynamiczną abstrakcyjną formą rzeźbiarską. Zgodnie z intencją twórcy widz może dotykać rzeźby lub wspinać się na nią. Wokół rzeźby zamontowano dwie huśtawki przypominające te, które czasami jeszcze znaleźć można na szkolnych boiskach.

Stworzone z myślą o dorosłych obiekty mają wciągać uczestników w interakcję i namawiać do zabawy: prowokują do odkrycia w sobie dziecięcej radości, powracają wspomnienie beztroskiej przygody, w której wszyscy możemy wziąć udział.

 

 

Przemek Pyszczek – artysta sztuk wizualnych, autor obrazów, rzeźb i instalacji. Studiował projektowanie przestrzeni na Uniwersytecie Manitoba w Winnipeg w Kanadzie (2007). W swojej praktyce artystycznej, śledząc przemiany Polski od czasu upadku żelaznej kurtyny, odnosi się do kolorów, form, specyficznych cech wizualnych, ornamentów, struktur graficznych i sytuacji materialnych, które dekomponuje, kondensuje i nakłada na siebie, tworząc nowe relacje i konteksty.

 

__

Ślepy zaułek

Trakt zwany Małym Jarem (niem. Kleine Molde; po wojnie ulica Wyczółkowskiego) pod koniec lat 20. XX wieku zyskał ślepą odnogę. Wokół niej powstało osiedle składające się z 22 domów jednorodzinnych i jednego wielorodzinnego, który kompozycyjnie zamykał plac znajdujący się na końcu ulicy. Całość zaprojektował inżynier Franz Tominski. Wkrótce po wybudowaniu osiedla w rozgałęzieniu ulicy powstał niewielki zieleniec zadrzewiony lipami i kasztanowcami. Na jego północnym wzniesieniu prawdopodobnie znajdowała się platforma widokowa, a u dołu altanka – przypuszczalnie to jej fundamenty zachowały się do dziś.

 

Zobacz na mapie

16. Przemek Pyszczek, Adam, 2019

zieleniec, ul. Leona Wyczółkowskiego

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11