Maya Gordon, fot. Michał Moniuszko

« Powrót

7. Maya Gordon, Herbata przez lata, 2019

 

instalacja, performans

W twórczości Mai Gordon wyraźne są wątki autobiograficzne – artystka czerpie zarówno ze wspomnień z dzieciństwa, jak i wydarzeń współczesnych. Pamięć dziecka i pamięć dorosłej kobiety silnie oddziałują na jej praktykę artystyczną, wielokrotnie się przeplatając. Artystka w swoich pracach często powraca do marzeń i wyobrażeń, wydobywając je z przemijającego czasu. Poprzez wykorzystanie w swoich instalacjach balonów, symbolicznie podkreśla efemeryczny charakter pamięci.

Instalacja zaproponowana na siedleckie NARRACJE to przeskalowany imbryk, na którym znajdują się ręcznie naniesione przez artystkę rysunki przedstawiające małą dziewczynkę i dorosłą kobietę w tanecznym ruchu. Taniec to dla Gordon metafora życia, picie herbaty zaś oznacza kontemplowanie chwili, zatrzymanie wspomnień i pretekst do rozmowy.

Podczas performansu artystka prowadzi grę ze złudzeniem, w której rzeczywistość staje się iluzją.

 

Maya Gordon – artystka sztuk wizualnych; w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje wiele technik: rysunek, malarstwo, kolaż, rzeźbę, wideo, instalację. Absolwentka Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel w Jerozolimie (Izrael) oraz studiów podyplomowych w Atelier 63 w Haarlemie i na Akademii im. Jana van Eycka w Maastricht (Niderlandy).

 

__

Szpital dziecięcy

Przy ulicy Zakopiańskiej 37A znajduje się niepozorny budynek o niezwykłej historii. Obiekt wzniesiono w 1927 roku z inicjatywy emerytowanego prezydenta gdańskiej policji Maksa Wessela i lekarza Johannesa Storpa. Założona tu placówka zajmowała się niepełnosprawnymi dziećmi z obszaru Wolnego Miasta, a od nazwisk jej założycieli nazwano ją Wessel-Storp-Haus.

W maju 1945 roku w budynku urządzono prowadzony przez siostry franciszkanki szpital dziecięcy. W 1949 roku placówka stała się częścią szpitala miejskiego. Początkowo leczono tu dzieci chore na gruźlicę, jednak ze względu na zakaźność choroby i gęstą zabudowę okolicy nie było to bezpieczne. Ostatecznie do budynku przeniesiono kliniki dla dorosłych. Obecnie budynek ponownie służy dzieciom: mieszczą się w nim szkoła i przedszkole.

 

Zobacz na mapie

7. Maya Gordon, Herbata przez lata, 2019

Studio 57, ul. Kartuska 57 (wejście od podwórza)

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11