Aga Szreder fot. Michał Moniuszko
Marta Handschke, fot. Wojciech Skrzypczyński

« Powrót

13. Marta Handschke, Aga Szreder, Nowe ogrody, 2019

 

instalacja przestrzenna i dźwiękowa
fragment cyklu Historie z cieni

Marta Handschke: tekst, głos
Grzegorz Nawrocki: dźwięk, głos

Aga Szreder: obiekt, cień
Rafał Żwirek, Jan Szreder: wsparcie konstrukcyjne

 

Praca przywołuje postać Emila Kellera, który przed drugą wojną światową prowadził największy na gdańskich Siedlcach zakład ogrodniczy. Mieszczące się przy ulicy Nowe Ogrody (dzisiejsza Kartuska 7-11) przedsiębiorstwo było chętnie i tłumnie odwiedzane przez gdańszczan – słynęło wszak z przepięknych dekoracji kwiatowych, zdobnictwa oraz hodowli nasion i kwiatów.

Instalacja w przewrotny sposób wskazuje, że ludzki zachwyt nad tym, co egzotyczne często okazuje się emanacją kolonializmu i antropocentryzmu.

 

Historie z cieni to inspirowane tekstami Marty Handschke instalacje przestrzenne stworzone przez Agę Szreder. Sześć obiektów, sześć światło-cieni, sześć poetyckich tekstów i sześć utworów słowno-muzycznych zabierze odbiorców w podróż po ważnych – zdaniem artystek – siedleckich miejscach. Interaktywne rzeźby, subiektywnie odtwarzając opowieści, odnoszą się do wydarzeń i osób związanych z historią dzielnicy. Wśród nich znajdziemy narrację o gdańskim fotografie Rudolfie Theodorze Khunie, o zielonych ogrodach Emila Kellera czy budowniczych słynnej ulicy Tarasy. Artystki w nienachalny sposób przywołują zapomniane lub nieznane fragmenty historii, niekiedy odwołując się przy tym do problemów i zjawisk współczesnego świata.

 

 

Marta Handschke – z zawodu fotografka, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. Ukończyła studia z zakresu fotografii na poznańskiej ASP. Projektuje m.in. okładki płyt i plakaty. Jako ilustratorka i felietonistka współpracowała z „Gazetą Wyborczą”. Od lat związana z trójmiejską sceną muzyczną; śpiewała w takich zespołach jak Oczi Cziorne i Kobiety. Autorka tekstów piosenek. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka książka Brzuch Matki Boskiej.

 

Aga Szreder – artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP (2006). W swoich pracach najczęściej porusza temat relacji świata i natury; bada rolę człowieka jako łowcy codziennej egzystencji. Tworzy, wykorzystując różne media. Instalację z użyciem cieni po raz ostatni zaprezentowała w ramach poprzedzonego działaniami warsztatowymi projektu artystycznego „Babiniec”, zorganizowanego w 2019 roku przez Fundację Brama Cukermana w przestrzeni publicznej Będzina.

 

__

Winnice, ogrody

Dobrze nasłonecznione zbocza Doliny Siedleckiej sprzyjają uprawie roślin – w średniowieczu, gdy klimat był łagodniejszy, możliwa była nawet hodowla winorośli. Okolica słynęła z urody, dlatego swoje rezydencje chętnie wznosiła tu polska szlachta. Niestety, pożoga wojen napoleońskich sprawiła, że po otoczonych ogrodami i sadami dworach nie pozostał ślad. Ogrodowym tradycjom sprzyjała za to polityka mieszkaniowa okresu międzywojnia: domom wznoszonym dla robotników i urzędników zawsze towarzyszyły ogrody. Dzięki temu każda niezamożna rodzina mogła wspomóc domowy budżet uprawą własnych owoców i warzyw oraz hodowlą drobnego inwentarza. Innym walorem prowadzenia przydomowych ogrodów było… obniżenie spożycia alkoholu wśród mężczyzn.

 

Zobacz na mapie

13. Marta Handschke, Aga Szreder, Nowe ogrody, 2019

ściana budynku mieszkalnego, ul. Skarpowa 55

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11