Joanna Pawlik, fot. Ewa Kalat

« Powrót

17. Joanna Pawlik, Schody. Gdańsk-Siedlce, 2019

 

film wideo, 9’30”

Prezentowane w ramach NARRACJI i zrealizowane specjalnie z myślą o festiwalu wideo to kontynuacja cyklu filmowego zapoczątkowanego przez artystkę w 2013 roku. Wspólnym mianownikiem kręconych w różnych miejscach – na klatkach schodowych, w parkach, nawet w kopalni – prac z cyklu Schody jest powtarzający się obraz autorki pokonującej stopnie na jednej nodze.

Dla osób mających problemy z poruszaniem się schody stanowią barierę utrudniającą kontakt z przestrzenią publiczną. Dla artystki są symbolem przeszkody w drodze na szczyt – fascynują ją i budzą respekt. W ramach projektu Joanna Pawlik bada możliwości i ograniczenia ludzkiego ciała dotkniętego niepełnosprawnością. W serii filmów artystka dokumentuje próby podjęcia zadania ekstremalnego: wspinaczki na szczyt w sytuacji ograniczeń fizycznych – braku kończyny.

Film prezentowany podczas NARRACJI artystka zrealizowała na Siedlcach, wykorzystując do tego zróżnicowaną rzeźbę tutejszego terenu. Każde z zarejestrowanych miejsc to inne wyzwanie, które łączy osoba wspinającej się oraz sposób pokonywania przeszkód – na rękach i jednej nodze.

 

Joanna Pawlik – artystka sztuk wizualnych; zajmuje się malarstwem i rysunkiem, tworzy obiekty, fotografie oraz prace wideo. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. Laureatka nagród, wyróżnień oraz stypendiów, m.in. konkursu „Placówka” 2019 organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

 

__

Na wzgórzach

Siedlce położone są w dolinie Potoku Siedleckiego. Od północy wznoszą się w kierunku Cygańskiej (a właściwie Suchańskiej) Góry, do której prowadzą dwa wąwozy zwane kiedyś Wielkim Jarem (ulica Skarpowa) i Małym Jarem (ulica Wyczółkowskiego).

Dawniej niektóre z tutejszych wzniesień posiadały swoje nazwy – na przykład Góra Losu znajdowała się nieopodal dzisiejszej ulicy Legnickiej, a Srebrna Góra w pobliżu ulicy Ojcowskiej. Najdłużej przetrwała nazwa wzgórza Winnik (Winna Góra) nawiązująca do uprawianej tu od czasów średniowiecza winnej latorośli.

 

Zobacz na mapie

17. Joanna Pawlik, Schody. Gdańsk-Siedlce, 2019

zieleniec przy schodach, ul. Leona Wyczółkowskiego 24A

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11