Angelika Markul, fot. Angelika Markul

« Powrót

24. Angelika Markul, Pamięć lodowców, 2017

 

instalacja wideo, 10’51’’

Côme Aguiar: muzyka

Pamięć lodowców to pierwsza część filmowej trylogii opowiadającej o istnieniu człowieka – od momentu jego narodzin po czas ewolucji. Mit, który w swojej pracy konstruuje Angelika Markul w równej mierze żywi się źródłami naukowymi i fikcją.

Początkiem filmowej narracji jest odkrycie komety Czuriumow-Gierasimienko – znalezione na niej związki organiczne mogą dać wyjaśnienie pochodzenia życia na Ziemi. Instalacja to jednak przede wszystkim wizualna opowieść o tragedii topnienia lodowca na południu Patagonii. W jądrze komety i sercu lodowców narodziny i śmierć zachowane są w jednakowy sposób. Posługując się podszytymi tajemnicą obrazami, Angelika Markul ujawnia – prawdziwe lub fikcyjne – sekrety tych struktur.

Obraz efektownie kruszących się lodowców artystka traktuje jak fenomen estetyczny: abstrakcyjna niczym malarska kompozycja i wzmocniona podniosłą muzyką wizja wpisuje się w narrację o sile i pięknie natury, ukazując jednocześnie jej rozpad.

 

 

Angelika Markul – artystka sztuk wizualnych, autorka filmów, instalacji, fotografii, obrazów i rysunków. Absolwentka École Nationale des Beaux Arts w Paryżu, dyplom obroniła w pracowni multimedialnej Christiana Boltanskiego. Od 1997 roku mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje prace prezentowała w wielu galeriach na świecie, w Polsce wystawiała m.in. w Galerii Foksal, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Markul jest pierwszą polską artystką, której prace zaprezentowano w Palais de Tokyo.

 

__

Zmiany klimatyczne

Funkcją zbiorników retencyjnych jest m.in. gromadzenie wody na potrzeby ludzi i przemysłu oraz ochrona okolicznych terenów przed powodziami. Zmodernizowany zbiornik Mokra Fosa przy Nowych Ogrodach ma uchronić tę część Gdańska przed podtapianiami, do których dochodzi podczas ulewnych deszczy.

Klimat się destabilizuje. Huragany i gwałtowne opady pojawiają się coraz częściej. Przyspieszeniu ulega globalny wzrost poziomu mórz – proces napędzany topnieniem lodowców Grenlandii i Antarktydy. Na topnienie z kolei wpływa postępujący wzrost temperatury spowodowany większym stężeniem gazów cieplarnianych.

W Polsce podwyższenie poziomu morza grozi m.in. zalaniem nadmorskich miejscowości – również Gdańska.

 

Zobacz na mapie

24. Angelika Markul, Pamięć lodowców, 2017

Fort Góry Gradowej, grobla na zbiorniku Mokra Fosa

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11