EN facebook
 

O FESTIWALU PROGRAM MAPA WYDARZEŃ ORGANIZATORZY KONTAKT ARCHIWUM  Fred Hatt and Daniel Schlaepfer [CH] + zoom
 


Fred Hatt and Daniel Schlaepfer [CH]

Fred Hatt jest fotografem i architektem. Od 1995 roku pracuje jako niezależny fotograf specjalizujący się w zdjęciach architektury i miejskich krajobrazów. Od 1999 roku prowadzi Tangram, małą firmę zajmującą się architekturą i projektowaniem, z siedzibą w Lozannie. Studiował na tamtejszej Politechnice i uczy w niej od 1997 roku do chwili obecnej.

www.fredhatt.ch

Daniel Schlaepfer studiował botanikę i sztuki plastyczne. Od `80 roku wystawia głównie w Szwajcarii i Europie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zrealizował ponad 40 stałych instalacji i interwencji, głównie w Szwajcarii, lecz również w Chinach, Francji i w Niemczech.
www.dschlaepefer.com

Praca na NARRACJE 2011: Krople Bursztynu

Bursztyn jest skamieniałą żywicą drzew, używaną od wieków jako składnik perfum, środek leczniczy i biżuteria. Rejon Morza Bałtyckiego zawiera największe na świecie złoża bursztynu, sięgające 35-40 milionów lat, gdyż obszar ten był w całości pokryty lasem sosnowym. Przynajmniej od dwóch tysięcy lat Gdańsk jest częścią bursztynowego szlaku handlowego z Morza Bałtyckiego do Śródziemnego i do dziś jest jedną ze światowych stolic bursztynu. Znajdują się tu Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, a Uniwersytet Gdański jako jedyny na świecie posiada Katedrę Bursztynu.

Interwencja Freda Hatta i Daniela Schlaepfera odnosi się do wagi dziedzictwa naturalnego miasta i jego znaczenia kulturowego. Ze sztucznego bursztynu zbudowali oni 49 obiektów w kształcie kropli. Przy pomocy systemu ledowego, są one podświetlone od środka, więc widoczne są na nich inkluzje pochodzące z czasu teraźniejszego. Oświetlenie poszczególnych obiektów włącza się w różnym czasie nawiązując w ten sposób do rytmu ludzkiego oddechu. Krople Bursztynu są umieszczone nad brzegiem Motławy a ich światło odbija pod mostem instalacja Niewidzialna Brama grupy Front Studio.

Trwała instalacja Zewnętrznej Galerii Miasta Gdańska CSW Łaźnia

kurator: Jadwiga Charzyńska
koordynator: Ania Szynwelska
www.laznia.pl

Lokalizacja pracy: ul. Szopy, pod wiaduktem