EN facebook
 

O FESTIWALU PROGRAM MAPA WYDARZEŃ ORGANIZATORZY KONTAKT ARCHIWUM  







Rob Carter [US] + zoom
 


Rob Carter [US]

Rob Carter studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Od czasu studiów mieszka w Nowym Jorku (na Brooklinie). Wystawiał w całej Ameryce i wielu krajach Europy. Podczas NARRACJI pierwszy raz zaprezentuje się w Polsce.
Przy pomocy fotografii i animacji poklatkowej Rob Carter tworzy filmy ukazujące budynki i ich ciągle zmieniające się polityczne i historyczne funkcje. W centrum jego zainteresowania znajdują się budynki-ikony, miejsca będące symbolami miast czy charakterystyczne krajobrazy, których wizerunek artysta przetwarza i modyfikuje ręcznie oraz przy użyciu technik cyfrowych. Dowcipnie konstruując i dekonstruując, zniekształcając i manipulując zdjęciami, Carter porusza w swoich pracach zagadnienia formalne, tematy socjologiczno-kulturowe i przyrodnicze. Jego video-opowieści są o spotkaniu świata przyrody ze światem ludzkim na tle ciągłego ruchu, przemian i rozwoju. Są to refleksje natury estetycznej na temat rozwoju urbanizacji i kultury, a także rodzaj metafory skomplikowanych relacji między naturą a kulturą.

www.robcarter.net

Praca na NARRACJE 2011: Metropolis

Metropolis jest dziwną, mocno skróconą historią miasta Charlotte w Północnej Karolinie. Artysta posługuje się animacją poklatkową, by stworzyć krajobraz miasta w ciągłym ruchu skonstruowany z fizycznie zmanipulowanych zdjęć lotniczych (prawdziwych i fikcyjnych) miasta z perspektywy lotu ptaka. Historia zaczyna się w 1755 roku, w momencie, kiedy w Charlotte – na szlaku handlowym pierwszych Amerykanów – wybudowany zostaje pierwszy dom. Dalej następuje rozwój miasta na przestrzeni kolejnych wieków: historyczne odcięcie się od Anglików, czas prosperity, jaki nastał dzięki odkryciu złota oraz budowa licznych kościołów, z których miasto słynie do dziś. W tym miejscu filmu krajobraz robi się biały od bawełny i tak powstaje nowoczesne miasto – artysta rekonstruuje rozwój ekonomiczny i zaskakującą przemianę architektoniczną, jaka miała miejsce w mieście w czasie ostatnich dwudziestu lat.

Lokalizacja pracy: ul. Sempołowskiej 1, ściana nad sklepem Mikruś - oglądana z ul. Łąkowej