EN facebook
 

O FESTIWALU PROGRAM MAPA WYDARZEŃ ORGANIZATORZY KONTAKT ARCHIWUM  Marek Zygmunt [PL] + zoom
 


Marek Zygmunt [PL]

Artysta urodzony w Gdańsku, od 1995 roku zajmuje się sztuką biorąc udział w różnych przedsięwzięciach łączących rozwiązania techniczne, poszukiwania artystyczne i refleksje filozoficzne. Ukończył architekturę na Politechnice Gdańskiej w 2002. Od dziesięciu lat zaangażowany jest w cyfrowe, audio-wizualne produkcje, połączone z wideo, performensem i instalacją. Wystawia w całej Polsce. Przedmiotem jego artystycznych badań jest wzajemna relacja rozwoju techniki, kultury i jednostki w zglobalizowanym świecie. Wpływ industrializacji i dynamiki, z jaką postępuje grafika komputerowa, zmieniają walory społeczno-kulturowe i perspektywy, które wymagają nowej mentalności. Celem jego zaangażowania w twórczość artystyczną jest bycie częścią obecnej transformacji kulturowej. Projektuje obrazy cyfrowe, które można odczytać jako wizualne alegorie myśli filozoficznej.

www.marekzygmunt.art.pl

Projekt na NARRACJE 2011: Skandha

Marek Zygmunt pracuje nad instalacją site-specific w Szpitalu NMP i w pobliskim domu pielęgniarek na ul. Łąkowej, oba te budynki są obecnie opustoszałe. W oknach szpitalnych pojawią się małe, migające światełka odnoszące się do impulsów respiratora. W drugim budynku, tuż za rogiem, obejrzeć będzie można instalację wideo ukazującą zaczerpnięte z filozofii buddyjskiej pięć tzw. skupisk: "forma materialna", "uczucia", "percepcja", "formacje mentalne" i "świadomość". Marek Zygmunt tworzy ich wizualne odpowiedniki, na które składają się światło, kolor, grafika i obrazy. Ustawione wewnątrz budynków korespondują ze sobą a proces ich ciągłej zmiany może być obserwowany tylko z zewnątrz.

Instalacja jest częścią projektu Zewnętrzna Galeria Miejska CSW Łaźnia.

kurator: Ania Szynwelska
Lokalizacja pracy na NARRACJACH: dawny Szpital NMP, ul. Kieturakiesa 1 i dawny dom pielęgniarek, ul. Reduta Miś (oglądane z zewnątrz)