EN facebook
 

O FESTIWALU PROGRAM MAPA WYDARZEŃ ORGANIZATORZY KONTAKT ARCHIWUM  Lisa Dahl [US] + zoom
 


Lisa Dahl [US]

Lisa Dahl urodziła się w Minneapolis, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Wystawia głównie w Ameryce, a podczas NARRACJI zaprezentuje się po raz pierwszy polskiej publiczności.
Na twórczość artystyczną Lisy Dahl składają się: malarstwo, fotografia, wideo i instalacja. Do serii Discarded Dreams / Odrzucone Marzenia przez ponad dwa lata fotografowała porzucone na śmietnikach Nowego Jorku materace. Już wtedy interesowało ją pojęcie domu jako ikony, uosobienia "Amerykańskiego Snu". Malowała domy na przedmiotach codziennego użytku; na prześcieradłach czy tapetach. W końcu zamiast malować na materacach, rozpoczęła kolekcję zdjęć domów. Jej instalacje przestrzenne oraz prace video przedstawiają makiety domów wykonane z różnych materiałów - kartonu, drewna, cukru - i ułożone są w zwarte formacje. Struktury geometryczne, kolorowe i przetworzone powierzchnie to jej kompozycyjne narzędzia.

www.lisadahlstudio.com

Praca na NARRACJE 2011: Zawieja

Krótki film pt. Zawieja przedstawia makietę zadbanego osiedla na obrzeżach miasta, zasypywanego przez biały pył do tego stopnia, że osiedle znika.
W najnowszych pracach artystka odnosi się do "domu" jako ikony. Abstrakcyjny dom traktuje jako złożone środowisko po części prywatne, a po części publiczne, jako sferę osobistą i wspólną, naturalną i techniczną. Artystka postuluje: "poprzez uproszczenie struktury domu do najbardziej podstawowej formy, poszerzam tradycyjne pojęcie posiadania domu, odnoszę się do tego, co oznaczają dla nas budynki mieszkalne: nasze osobiste dążenia, problemy gospodarcze, plany zagospodarowania przestrzeni miejskiej czy ochronę środowiska. Posługuję się różnymi artystycznymi środkami wyrazu badając ambiwalentny stosunek, jaki mam do tych budynków oraz do wciąż rozrastających się społeczności, które są ich naturalnym wynikiem."

Lokalizacja pracy: ściana budynku, ul. Wróbla 1/10A