Warzywny Klub Festiwalowy

 

Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Rybińskiego 25

 

PROGRAM

16 listopada (piątek)

Strefa 1: 17.00-22.00 Ogródek Ratusza(wejście przez klubokawiarnię lub od tyłu budynku):
– działania warsztatowe poświęcone tematyce warzyw (dla dzieci i dorosłych)
– degustacja dań warzywnych oraz słodkich wypieków z warzywami
Strefa 2: 19.00-1.00 Bar przed wejściem do Ratusza
Strefa 3: 22.00-1.00 Parter Ratusza:
– 22.00 Arszyn Na warzywach | koncert
– 23.00-1.00 DJ Ryan R | after party

 

17 listopada (sobota)
Strefa 1: 17.00-22.00 Ogródek Ratusza (wejście przez klubokawiarnię lub od tyłu budynku):
– działania warsztatowe poświęcone tematyce warzyw (dla dzieci i dorosłych)
– degustacja dań warzywnych oraz słodkich wypieków z warzywami
Strefa 2: 19.00-1.00 Bar przed wejściem do Ratusza
Strefa 3: 22.00-1.00 Parter Ratusza:
– 22.00 Warzywny IDR* z Poly&Ester | sportowa rozgrzewka
– 22.30-1.00 Bal przebierańców Dzikie Warzywa, set DJ-ski: Gnojki

*Intensywna Dyscyplina Rekreacyjna

 

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

16 listopada, piątek

STREFA 1 / Ogródek Ratusza / od 17.00 do 22.00

__Super-memo na straganie / Agata Królak

Zestaw dużych ilustrowanych kart do gry w warzywne super-memo pomoże pogimnastykować pamięć i poznać tajniki zdrowia jesiennych przysmaków! 

Agata Królak (ur. 1987) – projektantka i ilustratorka pracująca z myślą o dzieciach w każdym wieku. Laureatka plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokyo, Londynie, Brukseli i Paryżu. Asystentka na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP. Stypendystka programu NCK „Młoda Polska” w 2016 roku. W 2018 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Rozmawianie obrazem. Książka obrazkowa a rozwój języka wizualnego”.

 

__PRZEKROJE / Natalia Recław

Czy pomidor na pewno jest warzywem? A marchewka? No i jak się nazwa ta część brokuła, którą zwykliśmy jadać na obiad? Jeśli jesteście ciekawi, przekonajcie się robiąc z nami warzywne przekroje! Przy okazji prześledzimy drogę wzrostu rośliny – od nasiona do owocu – i wytłumaczymy dlaczego przyroda tak bardzo potrzebuje roślin. Na koniec warsztatów zbudujemy warzywnego ludka i opowiemy jakie ważne funkcje pełni każda jego część. 

Natalia Recław – biolożka i miłośniczka przyrody, która od lat prowadzi zajęcia i warsztaty ekologiczne dla osób w każdym wieku.

 

__Kalejdoskopy / Joanna Stachowiak

Proponujemy udział w zabawie, która zapewni świeże spojrzenia na niezwykłą urodę warzyw – będziemy obserwować ich struktury i kolory w ruchu zmultiplikowanych obrazów kalejdoskopu.

 

__Warzywniak w cukierni / Joanna Stachowiak

Uwaga! Warzywniak zadomowił się w cukierni! Kierując uwagę i zmysły na pyszne połączenie zdrowia i przyjemności, zapraszamy do degustacji kolorowych muffinek przygotowanych na bazie warzyw. Wśród bohaterów wieczora znajdą się zielone muffinki ze szpinakiem, pomarańczowe z dynią lub marchewką oraz piękne, ciemne babeczki łączące czekoladę z burakiem. Przygotujemy je bez białego cukru oraz w wersjach wegańskich.

 

__Samo Dobro zaprasza na polsko-marokański mariaż: przygotujemy dla Was pieczone ziemniaki z warzywnymi pastami i oliwkami prosto z Maroka!

 

 

STREFA 3 / Parter Ratusza / od 22.00 do 1.00

__22.00 Arszyn Na warzywach | koncert

Krzysztof Topolski aka Arszyn:
Planując obiad, zazwyczaj kupuję takie oto warzywa: ziemniaki, kapustę, pomidory, marchew, cebulę, brokuły, paprykę, cukinię, dynię, kalafior, kalarepę, seler, por, pietruszkę, ogórki. Na podobne zakupy wybiorę się przed koncertem.
Podczas gdy muzyka współczesna i sztuka mediów poszukują coraz nowszych, ciekawszych i często bardziej skomplikowanych środków wyrazu, proste, powszednie warzywa posiadają specyfikę, którą obie te dziedziny mogłyby się zainteresować. Dzięki ciekawym właściwościom akustycznym oraz bardzo dobremu – za sprawą wysokiej zawartości wody – przewodnictwu elektrycznemu, warzywa mogą być wykorzystywane w działaniach znajdujących się w obrębie sztuki cyfrowej.
Zapraszam na koncert muzyki elektronicznej, elektroakustycznej, improwizowanej oraz tanecznej, którego wykonanie oparte będzie na użyciu warzyw jako narzędzi do generowania, wytwarzania i kontrolowania dźwięków; podczas którego wykorzystam akustyczne i elektryczne właściwości warzyw występujących tu w roli instrumentów muzycznych.
Następnego dnia z koncertowych warzyw ugotuję obiad.

Krzysztof Topolski aka Arszyn – perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Autor licznych projektów prezentowanych w Polsce i za granicą. Swoją muzykę publikował w takich wytwórniach jak Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado ABC, Plg, Konkretourist, Pwalacz Perski, Plaża zachodnia, Thisisnoatecord. (Soundcloud / www)

 

__23.00-1.00 DJ Ryan R | after party

DJ Ryan R (Transatlantyk Records) to ezoteryczno-egzotyczny alias jednego z najciekawszych wrocławskich DJ-ów. W projekcie Ryan R prezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi z całego świata i wysokiej dynamice zwinnego miksu. [źródło: Culture.pl] (Soundcloud / Facebook)

 

17 listopada, sobota

STREFA 1 / Ogródek Ratusza / od 17.00 do 22.00

__Sztuka z kapusty albo sztuka w kapuście? / Aurora Lubos z Kostką i Józkiem

Działanie oparte na rytuale kiszenia kapusty. Zebrani wokół stołu będziemy rodzinnie obierać, kroić, siekać, szatkować, solić, mieszać i ubijać. Praca, ruch, powtarzalność gestów będzie inspiracją do improwizacji tanecznych wokół tematu kiszenia. Kolejnym elementem będzie potraktowanie warzywa jako pieczątki, matrycy. Graficzny układ liści, ich kolor i struktura posłużą do stworzenia prac plastycznych, etykiet. Wyciągniemy z kapusty wszystko co się da. Wyciśniemy z niej i siebie wszystkie soki twórcze i smakowe. Każdy z uczestników wróci do domu ze słoikiem pełnym inspiracji, smaku i zapisem wspólnej pracy.

Aurora Lubos (ur. 1977)niezależna artystka i performerka związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka mocnych, autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos m.in. w sprawie przemocy domowej. Współpracowała m.in. z Gdańskim Teatrem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Żak. Od 2000 roku jest aktorką brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre, z którym występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji. Obecnie mieszka i pracuje na wsi pod Skarszewami.

 

__Warzywna urodzajnia

Pięcioosobowa grupa pań przygotuje przeciery i pasty warzywne. Pasty zostaną zrobione z warzyw zebranych z własnych ogródków, a kulinarne kombinacje z nich przygotowane, podawane będą na kromkach bezglutenowego chleba zrobionego z dodatkiem dyni i ziemniaków. 

Do przekąsek podawane będą ciepłe herbaty ziołowe, zrobione na bazie roślin zebranych na łąkach i w lesie. Co godzinę na stole urodzajni otwierane – i kosztowane – będą kolejne słoiki z warzywnymi wekami i kiszonkami. Na zdrowie i na szczęście, będzie można wznieść toast kieliszeczkiem zakwasu z buraków, a 100 pierwszych osób przybyłych na degustację będzie mogło odebrać kalendarz Na szczęście na 2019 rok.

Urodzajnia to projekt realizowany przez Fundację MI-RO-RO we współpracy z Urzędem Gminy Kolbudy. W projekcie uczestniczy obecnie około dwudziestoosobowa grupa pań różnych zawodów, które jednak łączy pasja do rozwijania własnych umiejętności, dzielenia się nimi oraz zamiłowanie do wspólnego spędzania czasu. Założeniem projektu było stworzenie okazji do dzielenia się wiedzą o otaczającej nas przyrodzie, wspólne gromadzenie i uprawa ziół, owoców i warzyw, przygotowywanie oryginalnych autorskich specjałów w oparciu o domowe receptury.
Koordynacja: Kamila Chomicz
Uczestniczki: Renia Sałek, Ewa Iwańczuk, Stasia Wilińska, Anna Chomicz, Mirka Liberska

__Bliscy sąsiedzi i zupy z warzyw

Iwona i Paweł Sidło to córka i ojciec, którzy razem z przyjaciółką Iwony Adą przygotują na miejscu cztery pięciolitrowe kociołki zup w różnych smakach, i podadzą je festiwalowym gościom razem z pysznym chlebem zbożowym upieczonym na zakwasie. Zupy skomponowane będą ze świeżych warzyw i doprawione naturalnymi przyprawami. Każda będzie miała oryginalny charakter i smak.

Wszyscy są mieszkańcami Buszkowych, których Iwona jest sołtyską. Cała trójka współtworzy Zieloną Latarnię, ekologiczne stowarzyszenie organizujące wiejskie obozy dla dzieci, pokazy budowy domów z gliny, prelekcje na temat życia zwierząt oraz harmonijnego współgrania z otaczającym nas środowiskiem. Wszyscy uwielbiają gotować, choć najbardziej w arkana kuchni wegańskiej wtajemniczony jest Paweł. Dla Iwony weganizm to wybór wynikający z miłości do zwierząt – szczególnie tych wiejskich, które spotyka w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu. Obie dziewczyny są otwarte na wszelkie kulinarne eksperymenty i chętnie promują wegański styl życia – choćby jako formę tymczasowego detoksu, dla osób, które nie chcą zrezygnować z jedzenia mięsa.

 

__Punkt tworzenia kostiumów z warzyw na bal przebierańców

W punkcie będzie można własnoręcznie i z pomocą wprawnych rąk naszych ekspertek z Warsztatu Chce Mi Się oraz MAMYWENE przygotować sobie warzywny kostium balowy.

 

STREFA 3 / Parter Ratusza / od 22.00 do 1.00

__22.00 Warzywna IDR* z Poly&Ester | sportowa rozgrzewka

Przedbalowo, na dobry początek, WARZYWNA IDR Z POLY&ESTER! Intensywna Dyscyplina Rekreacyjna serwowana przez doświadczone trenerki zza granicy – Poly Muskelbauch i Ester Schnelle Fusse w odsłonie o wysokiej zawartości błonnika. Królowe Niskich Przysiadów i Głębokich Skłonów zbadają stan zacisku waszych weków przed zimą.

 

__22.30-1.00 Bal przebierańców pt. DZIKIE WARZYWA – muzykę zapewniają Zosia i Grześ

Zosia i Grześ to duet występujący głównie w miejscach niewiele oddalonych od morskiej granicy Polski oraz fragment trójmiejskiego kolektywu towarzysko-artystycznego Gnojki. Ich gust muzyczny ukształtowały wspólne wycieczki do Malborka.

 

______________________________________________________________________________

Twórcy Klubu Festiwalowego:

Kamila Chomicz – pomysłodawczyni i koordynatorka warsztatowych stoisk warzywnych oraz balu przebierańców, autorka filmów promocyjnych Klubu

Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto – autorzy i realizatorzy koncepcji architektonicznej przestrzeni Klubu,

Aleksandra Jagła, Philip Szymankiewicz – twórcy aranżacji scenograficznej przestrzeni Klubu

Urszula Kozak, Mateusz Kozłowski – autorzy wizualizacji

 

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10