Jamie Whitby [Wielka Brytania]

 

Wyspa pełna jest rozgłosów | wideo, 2017

Krótkometrażowy film zrealizowany przez młodego, obiecującego reżysera Jamiego Whitby’ego to interpretacja słynącej z tajemniczości sceny monologu Kalibana, jednego z bohaterów Szekspirowskiej Burzy. Głosu postaci użyczył uznany brytyjski aktor David Oyelowo, a w filmie wystąpili Edward Kagutuzi, Michael Ajao oraz grupa taneczna Sigh. Podczas zdjęć użyto m.in. specjalnych dronów, z których nocą oświetlano las, będący „scenografią” filmu – ten zabieg buduje oniryczny klimat nagrania. Świetna gra aktorska i niezwykła narracja nadały klasycznemu tekstowi współczesny charakter.

Pokazana w filmie scena pochodzi z II aktu sztuki Szekspira: widzimy w niej jak Kaliban namawia do zamachu na życie Prospera – księcia uzurpującego sobie prawo do władania wyspą – rozbitków, którzy stracili swój statek za sprawą tytułowej burzy. Prospero włada magicznymi mocami, których użył do wywołania burzy – posłużyły mu one również do uwolnienia z pnia drzewa Ariela, ducha, który na jego rozkaz, za pomocą wywoływanych dźwięków sprawia, że rozbitków ogarnia strach przed planowanym zamachem. Nie bój się, wyspa pełna jest rozgłosów… – mówi Kaliban, chcąc dodać rozbitkom (i sobie) otuchy. Wyspa ma swoje tajemnice, które zdają się ożywać we wszechobecnych odgłosach jej sekretnego życia.

Od czasu pierwszego wystawienia sztuki w 1611 roku wielu reżyserów na różny sposób i przy użyciu odmiennych rozwiązań technicznych starało się uzyskać przekonujące efekty dźwiękowe i świetlne, które zdołałyby oddać atmosferę zagadkowości ciemnego, burzowego lasu na niemal bezludnej wyspie. Filmowa etiuda Jamiego jest kolejną próbą odczytania i zwizualizowania klasycznego tekstu, a prezentacja filmu w oliwskim lesie potęguje wrażenia, które w swoim dziele buduje Szekspir. Możemy również pomyśleć o Oliwie jako o osobnej wyspie, żyjącej własnym magicznym życiem.

(Będący tytułem filmu fragment monologu Kalibana podajemy w przekładzie Leona Ulricha.)

lokalizacja: las, dojście od ul. Leśnej

 

Jamie Whitby – brytyjski reżyser i fotograf; w swoich filmach wykorzystuje najnowocześniejszą technologię. Pracował w duecie Jamie&Jamie, tworząc filmy reklamowe m.in. dla amerykańskiego magazynu GQ czy włoskiej firmy Peroni. Jego filmy były omawiane w prestiżowych magazynach filmowych m.in. Little White Lies, Director’s Notes i Huck Magazine, a jego wielokrotnie nagradzany krótkometrażowy dramat Big Dog został częściowo sfinansowany przez BFI (Brytyjski Instytut Filmowy). Twórca m.in. teledysku zespołu Gengahr Before Sunrise, który zrealizował w Maroko. Pokazywany w ramach NARRACJI film Isle Full Of Noises był częścią serii Random Acts zrealizowanej przez brytyjską telewizję Channel 4.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10