Irmina Rusicka + Kasper Lecnim

Winogrona i tak były kwaśne | działanie w przestrzeni, 2018

Irmina Rusicka i Kasper Lecnim podczas NARRACJI budują sytuację, która opiera się o obecność osób ukrytych na terenie pętli tramwajowej. Ubrane w kamuflujące mundury postaci obserwują otoczenie i zwiedzających. Nie wiadomo kim są, dlaczego się maskują, ani też jakie mają intencje. Obecność tych osób ujawnia jedynie ciepło ich ciał rejestrowane za pomocą kamery termowizyjnej.

Walter Benjamin mówił, że za każdym faszyzmem stoi nieudana rewolucja. Każde napięcie społeczne może powodować głębokie podziały zbudowane na opozycji my-oni. Taka sytuacja napędza poczucie zagrożenia, wzajemnej nieufności, wrogości. Podczas gdy jedni trzymają władzę, inni pozostają bezsilni, żyją ze świadomością braku wpływu na cokolwiek, a to w perspektywie sprzyja radykalizacji postaw i zachowań.

lokalizacja: plac w okolicach pętli tramwajowej

 

Irmina Rusicka (ur. 1990) – artystka sztuk wizualnych, autorka instalacji, wideo i prac badawczych. Absolwentka psychologii i historii sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (2014) oraz Sztuki Mediów na ASP we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2017). W ramach wymiany międzyuczelnianej studiowała Sztukę Mediów na ASP w Warszawie w pracowni Krzysztofa Wodiczki i prof. Grzegorza Kowalskiego (2016-2017). W swoich pracach łączy krytyczną wypowiedź społeczno-polityczną z wymiarem egzystencjalnym. Wyczuwalny jest w tym wisielczy humor i element wkurwu. Mieszka w Warszawie, pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Kasper Lecnim (ur. 1990) artysta. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Lubi błędy i drobne prowokacje. Korzysta z wielu mediów. W swojej praktyce artystycznej zdarzyło mu się produkować szaliki, organizować przeprowadzki, odśnieżać, zderzać auta i wyzywać na pojedynki dyrektorów instytucji kultury. Mieszka w Warszawie, pracuje we Wrocławiu.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10