Indrė Liškauskaitė [Litwa]

 

Red Data Book | instalacja dźwiękowa, projekt interaktywny, 2017-2018

Opowieść o prezentowanej podczas NARRACJI pracy Indrė Liškauskaitė należałoby zacząć od opowiedzenia o książce, którą artystka napisała kilka lat temu. Osnową wydanej przez nią Red Data Book: Nowe, rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt była poważna publikacja naukowa opowiadająca o zagrożonych zwierzętach żyjących na terenie Litwy: Indrė zniekształciła oryginalne charakterystyki poszczególnych gatunków zwierząt, dopisując im „nowe” cechy. Stworzony przez nią tekst zawiera m.in. opisy odgłosów zwierząt, sposobów ich poruszania się, nawyków żywieniowych, środowiska w którym występują. Opracowując materiał do publikacji, artystka chciała m.in. zwrócić uwagę na ludzką potrzebę kontrolowania natury, która przejawia się chociażby w prowadzeniu skomplikowanych analiz naukowych określających stopień zagrożenia wyginięciem wielu gatunków zwierząt. Zapoczątkowany w ten sposób projekt szybko zrodził kolejny: artystka stworzyła platformę internetową, na której udostępnia „odgłosy” zwierząt należących do gatunków zmodyfikowanych w jej książce. Pod adresem reddatabook.com można zarówno odsłuchać dźwięki jakoby wydawane przez „nowe” stworzenia, jak też zamieścić własną interpretację ich odgłosów. Kierując się wskazówkami dotyczącymi cech charakterystycznych osobników, każdy może udostępnić dźwięk, który będzie jego/jej skojarzeniem z danym zwierzakiem. Baza otwarta jest dla każdego internauty po uprzednim zarejestrowaniu się w serwisie. Projekt ten ma przede wszystkim na celu badanie ludzkich wyobrażeń na temat natury i analizę języka jakim ją opisujemy.

W 2018 roku Indrė przyjechała do Gdańska na rezydencję artystyczną, w trakcie której miała okazję dobrze poznać Oliwę. Jedno miejsce zachwyciło ją szczególnie: okolice niewielkiego stawu ukrytego wśród drzew Lasów Oliwskich. Właśnie tutaj postanowiła uwolnić swoje zwierzęta, których mruczenie, warczenie, ćwierkanie i chrobotanie usłyszymy podczas dwóch festiwalowych wieczorów.

Pobyt Indrė w Gdańsku był możliwy dzięki programowi rezydencji artystycznych prowadzonemu przez Fundację Artystów Kolonia Teraz, która pozyskała na ten cel środki z Miasta Gdańsk. W trakcie swojej rezydencji Indrė wykonała instalację dźwiękową, której prezentacja odbyła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

lokalizacja: staw w lesie, dojście od ul. Polanki

 

Indrė Liškauskaitė (ur. 1992) – artystka sztuk wizualnych. W 2017 r. ukończyła studia na litewskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jej twórczości pojawiają się liczne wątki związane z językiem jako źródłem komunikacji i poznania. Sięga po różnorodne, nietypowe media przekazu: publikuje książki artystyczne, wykorzystuje internet, prowadzi warsztaty dźwiękowe. Jej prace wystawiane były na Litwie, w Estonii i Irlandii. Stypendystka Litewskiej Rady Kultury (2017); uczestniczka rezydencji artystycznej zorganizowanej w Gdańsku przez Fundację Artystów Kolonia Teraz. Prowadzi stronę reddatabook.com. Mieszka i pracuje w Wilnie.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10