Piotr Pawlak

Wszystko to prawda, tylko trochę inaczej w Radio Przeróbka

 

Urodzony w połowie ubiegłego wieku Zygmunt Ryżek opowiada historię Gdańska i Przeróbki – tak jak jej doświadczył i jak ją zapamiętał. Bohater pracy dźwiękowej Piotra Pawlaka był świadkiem i uczestnikiem przemian politycznych, społecznych i gospodarczych, które kształtowały rzeczywistość dzielnicy, miasta i kraju. Jego wypowiedzi na temat zmian w mieście i dzielnicy splatają się w ciąg osobistych opowieści, przemyśleń i ocen tego, co było, jest i będzie. Słuchając rozmowy, przemieszczamy się po Przeróbce, ale wspólnie z Pawlakiem i Ryżkiem trafiamy też na Stogi, Sączki czy Westerplatte. Wszystkie te dzielnice to jeden organizm, połączony historiami zamieszkujących je na przestrzeni lat kolejarzy, robotników, bursztyniarzy – gdańszczan przybyłych tu z wielu miejsc.

– Osobiste doświadczenie Zygmunta, który wraz z upływem lat mierzy się z postępującą utratą pamięci i wzroku, można na swój sposób porównać do procesów zachodzących na Przeróbce. Część historycznych budowli znika, pamięć o wydarzeniach i dawnych czasach zaciera się. W ich miejsce nieuchronnie wdziera się „nowe”. Byliśmy, jesteśmy, będziemy – mówi Piotr Pawlak.

„Wszystko to prawda, tylko trochę inaczej” – słyszymy w wypowiedzi Zygmunta Ryżka. Posłuchaj pracy:

 

 

Piotr Pawlak – muzyk, producent. Autor muzyki do spektakli teatralnych i baletowych, filmów oraz widowisk multimedialnych. Współtworzył zespoły Kury, Łoskot, Kaszebe, YeShe, Bielizna. Członek projektów Cobra – John Zorn oraz Męskie Granie Orkiestra. Producent kilkudziesięciu płyt. Prowadzi warsztaty dźwiękowe z dziećmi i osobami z niepełnosprawnościami. Jego praca dźwiękowa jest częścią Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Członek Stowarzyszenia Arbuz.

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13