Marcin Dymiter

Remiks, czyli Przeróbka w Radiu Przeróbka

 

Do nagrań dostępnych w Radiu Przeróbka dołącza esej dźwiękowy Marcina Dymitera poświęcony pejzażowi dźwiękowemu gdańskiej dzielnicy Przeróbka.

– Pytania, które stawiam w moim eseju dźwiękowym dotyczą procesu poznawczego oraz recepcji zjawisk akustycznych i dźwiękowych charakteryzujących dane miejsce. Audiosfera w swojej strukturze odnosi się do przemian technologicznych, urbanistycznych i społecznych, a także do braku możliwości łatwego dotarcia do dźwiękowej historii miejsca i jego przeszłości – opowiada Marcin Dymiter.

Artysta w eseju dźwiękowym Remiks, czyli Przeróbka skupia się na procesach przemiany soundscape’u i zwraca uwagę, że są one stale aktywne, że pozostają w nieustannym ruchu. Dymiter w swojej pracy przywołuje detale, drobiny dźwiękowej rzeczywistości – skupia się na nich bardziej niż na szerokiej panoramie, która może stwarzać iluzję niezmiennego i trwałego dźwięku danego miejsca. Tytułowy remiks odnosi się do dekonstrukcji nagrań terenowych, które stają się pretekstem do dźwiękowej i językowej podróży, otwarcia wyobraźni i nastawienia ucha na dźwiękowy przypadek, iluzję, metaforę.

Remiks, czyli Przeróbka

https://soundcloud.com/user-331412619/remiks-czyli-przerobka-marcin-dymiter-emiter

 

Marcin Dymiter – artysta dźwiękowy poruszający się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER oraz innych, efemerycznych formacjach. Niezależny kurator związany z festiwalami: Control Room (Gdańsk), Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

https://emiter.org
Bandcamp
Soundcloud

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13